Najczęściej zadawane pytania podczas otwierania kwiaciarni

Najczęściej zadawane pytania podczas otwierania kwiaciarni

„Zbuduj własne marzenia lub ktoś zatrudni cię do zbudowania swoich”. Farrah Gray

Jeśli w Twojej głowie pojawił się pomysł rozpoczęcia własnej działalności a ściślej ujmując otworzenia własnej kwiaciarni, na myśl nasuwa się ogrom pytań i wątpliwości. Jednak skup się na sam początek na najistotniejszych kwestiach. Proponuje abyś zadał/ zadała sobie kilka podstawowych pytań i dobrze je rozważ. Jeśli znajdziesz na nie odpowiedź z pewnością ułatwi Ci to dalsze działania.

Czy potrzebna jest wiedza teoretyczna z florystyki?

Zdecydowanie tak. Do handlu na pewno trzeba mieć smykałkę. Jednak do sprzedaży kwiatów potrzebna jest jeszcze wiedza o nich i wrażliwość, bo to żywy towar. Zanim zdecydujesz się na własną kwiaciarnię, zdobądź przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu florystyki i bukieciarstwa. Układanie bukietów nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Absolutne minimum wiedzy, jaką należałoby przyswoić przed otwarciem, jest między innymi znajomość:

Trzeba mieć wiedzę na temat tego, jakie kwiaty sprzedają się najlepiej w danym sezonie, ile się ich sprzeda do zachowania świeżości i po jakiej cenie, tak by nie tracić, gdy nie pozostanie nic innego jak je przecenić. To umiejętność, która przychodzi tak naprawdę wraz ze stażem, jednak trzeba się temu trochę poświęcić. Trzeba wiedzieć jak przechowywać zakupione już kwiaty. Jeśli klient dostanie trzymanego w chłodni kwiatka, a po wniesieniu go do domu ten zwiędnie, więcej nie wróci do tej samej kwiaciarni. Dlatego kwiaciarz musi też umieć spisywać w straty nieświeże kwiaty i je wyrzucać, inaczej małe szanse, że długo utrzyma się na rynku.

Czy każdy może być dobrym kwiaciarzem, florystą?

Aby zostać liderem, specjalistą, doświadczonym i dobrym pracownikiem w określonej branży niezależnie od tego, w jakiej masz zamiar działać, rozwój i ciężka praca są kluczem. Dobrym można być poświęcając się temu, ale potrzebna jest także pasja, twórczość i kreatywność w szczególności w kwiaciarni. Mówi się, że kwiaty same w sobie dzięki pięknu sprzedają się bez większego zaangażowania. Nie jest to prawdą. Kwiaty trzeba umieć pokazać, mieć zmysł artystyczny do aranżacji także tych wewnętrznych, które widzi klient przed przystąpieniem do zakupu. Talent jest również trochę potrzebny przy układanie bukietów, komponowaniu ich, wyborze kolorystyki i jej doborze oraz dopasowaniu dodatków i ozdób co jest już sztuką. Jednak wszystkie te cechy można nabyć wraz z poświęconym na naukę i praktykę czasem.

Jakie są koszty związane z otwarciem kwiaciarni?

Koszty ruszenia z własną kwiaciarnią mogą się różnić znacząco w zależności od tego czy jest ona otwierana od podstaw czy kupiona.

Twoje koszty uzależnione będą od potrzeb takich jak:

  • zakup podstawowych materiałów florystycznych takich jak wstążki, papiery, gąbka florystyczna, narzędzia florystyczne typu nożyki czy sekator,
  • zaopatrzenie kwiaciarni w rośliny żywe, kwiaty i liście,
  • sprzęt komputerowy ,
  • meble,
  • auto firmowe,
  • chłodnia dla kwiatów

Jednym z najważniejszych wydatków wchodzących w listę kosztów jest lokal. Jeżeli ma to być kwiaciarnia publiczna w dobrej lokalizacji, to właśnie ona wyniesie najwięcej. Za niezbędną inwestycję przy założeniu kwiaciarni jest także kupno samochodu dostawczego. Kwiaciarze z wieloletnim stażem dzielą się swoim doświadczeniem i jednogłośnie mówią o konieczności zakupu auta i byciem niezależnym od dostawców. Wyjazdy do hurtowni, na giełdy są tymi, których nie unikniesz całkowicie.

Czy opłaca się kupić istniejącą już kwiaciarnię?

Zdecydowanie tak. Ta decyzja pozwala zaoszczędzić sporo kosztów związanych z początkowymi krokami i zakupami. Dodatkowo istniejąca już kwiaciarnia ma swoją listę klientów, którzy będą wchodzić do tej kwiaciarni, chociażby z przyzwyczajenia. Uważaj jednak, aby nie zakupić zadłużonej kwiaciarni oraz zwróć uwagę na jej lokalizację.

Jaki lokal wybrać na kwiaciarnię?

Kwiaciarnie można urządzić w małym kiosku za kilka tysięcy złotych lub postawić duży elegancki i murowany lokal za 200 tys. złotych bądź dzierżawiony w zależności od lokalizacji od ok. 1- 2 tys. zł. Im większy lokal, tym większa możliwość korzystnego wyeksponowania oferty. Najważniejsze jest to, aby lokal był dobrze umiejscowiony w każdym z tych przypadków, nie zależnie od tego, na co się zdecydujesz. Wybieraj takie miejsca, w których jest największy ruch. Lokal powinien być dobrany według wymogów i standardów. Lokal powinien bowiem odpowiadać wymogom placówki handlowej. Jednakże, ze względu na konieczność utrzymania świeżości kwiatów, zachodzi potrzeba wyposażenia pomieszczeń w sprzęt pozwalający zachować odpowiedni poziom wilgotności (klimatyzatory).

Kwiaciarnia – jaka forma działalności?

Podczas otwierania kwiaciarni nie ma praktycznie żadnych większych wymogów, jak i ograniczeń. Kwiaciarnie możesz otworzyć decydując się na dowolną formę działalność, oprócz spółki partnerskiej. Swoją działalność gospodarczą należy zarejestrować w CEIDG (jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną) albo KRS (spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna).

Kwiaciarnia w domu

Bardzo często wraz z myślą otworzenia własnej kwiaciarni pojawia się pomysł, aby znalazła się ona w domu. Czy jest to możliwe? Jest to możliwe jednak będzie nieco trudniejsze niż w dostosowanym lokalu z dobrą lokalizacją. Dobrą wiadomością jest fakt dobrze rozwijającego się handlu internetowego i prowadzenie biznesu kwiatowego z domu jest w tych czasach znacznie prostsze. Jednak jeśli zamierzasz budować własną markę i chęcią osiągnięcia dużego zarobki jako z jedynego dochodu, musisz mieć świadomość, że zajmuje to dużo czasu i wymaga sporo poświęcenia. Nie jest także wyborem, któremu możesz poświęcić niepełny wymiar godzin pracy no, chyba że nie zależny Ci na dużym przychodzie a ma być ona jedynie spełnieniem marzeń a przy okazji drobnym dodatkiem pieniężnym.

Skąd pozyskać towar florystyczny?

Bez względu na to, w jakiej lokalizacji się znajdujesz nie powinieneś mieć problemu z kupowaniem towaru sztucznego czy też naturalnego. Pamiętaj, aby do każdego zakupu korzystać z możliwości odliczania podatku VAT, proś zatem zawsze o fakturę VAT do każdego zakupionego towaru. To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Poszukaj kilku hurtowni kwiatów żywych, nie opieraj się wyłącznie na jednej. Może się zdarzyć, że jedna hurtownia będzie się w tym samym czasie znacząco różniła towarem, jakością i ceną. Zawsze porównuj i wybieraj najlepszych. Jeśli chodzi o zakup sztucznych kwiatów, dekoracji, narzędzi czy innych artykułów florystycznych możesz oczywiście jeździć po hurtowniach lub targach i je wybierać bądź korzystać ze sprzedaży vansellingowej. Natomiast najprostszym i najkorzystniejszym sposobem w tych czasach jest zakup przez internet. Nie ma nic prostszego. Kawa w dłoń, odpalasz komputer i wybierasz cokolwiek Ci się spodoba. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie punkty i strony mam sprawdzone i całą odpowiedzialnością polecam napisz do mnie na adres e-mail magda@florystyczneinspiracje.pl lub przez formularz.

Jeśli dokonujesz pierwszych zakupów przed otwarciem kwiaciarni nie szalej zbytnio z żywymi kwiatami i rodzajami o wygórowanych cenach. Pozwól, aby ludzie z okolicy poznali nowe miejsce. Jeśli chcesz się pochwalić swoimi umiejętnościami wykonaj kilka prac najlepiej jak potrafisz na zlecenie np. ślub i wystaw efekt w swojej galerii na stronie internetowej, ulotkach czy banerze reklamowym. Twoje kompozycje kwiatowe i ich jakość będą przemawiać za Twoim biznesem lub nie, więc dokonaj przemyślanych zakupów. Popytaj co polecają inni, zwróć uwagę na opinie, poczytaj fora, zdobądź pewność, że dostawcy dają gwarancję na swoje produkty a ich klienci są zadowoleni. Czas poświęcony na to nie będzie zmarnowany 🙂

Jak przechowywać zakupione kwiaty cięte?

Jednym z obowiązkowych punków do odhaczenia przy budowaniu własnej kwiaciarni jest posiadanie chłodni. To niej będziesz trzymać wszystkie kwiaty cięte i rośliny co znacznie wydłuży ich piękny i świeży wygląd. Kwiaty cięte powinny być w pomieszczeniu o temperaturze od 0-8°C. Temperatura nie powinna spadać poniżej 0. Bardzo ważne jest także, aby nie dopuszczać do nagłych zmian temperatur w przenoszonych kwiatach. Nagłe przeniesienie ich po dłuższym czasie z temperatury bliskiej 0°C do temperatury pokojowej spowodować może natychmiastowe wystąpienie objawów stresu wodnego i obniżyć trwałość kwiatów.
 

Bardzo ważne jest również utrzymanie czystości zarówno naczyń, w których kondycjonuje się i przetrzymuje kwiaty, jak i pomieszczeń, w których są one przechowywane.
Należy pamiętać o usuwaniu z komór chłodniczych wszelkich resztek organicznych, które mogą stanowić podłoże do rozwoju chorób oraz źródło etylenu. Konieczne jest okresowe mycie i odkażenie komór w celu zniszczenia bakterii i zarodków grzybów.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂

5 Replies to “Najczęściej zadawane pytania podczas otwierania kwiaciarni”

  1. […] Zastanawiasz się nad tym co decyduje o sukcesie lub porażce firm florystycznych wchodzących na rynek? Jakie decyzje będą rzutować na dalszą przyszłość kwieciarni? Jakie pytania najczęściej zadają sobie przyszli właściciele kwiaciarni? […]

  2. Witam. Zastanawiam sie nad otwarcien wlasnej malutkiej kwiaciarni😍spelnienia moich marzen. Niestety zarowno ile jest zalet tyle i pytan sie pojawia… Poczawszy od zarejestrowania działalności, jej opodatkowania po wazne rzeczy o jakich niezapomniec. Czy istnieje mozliwosc kilku rad od Pani?

    1. Oczywiście, jeśli będę mogła pomóc i temat będzie mi dobrze znany to pomogę 🙂 pytania proszę kierować na e-mail magda@florystyczneinspiracje.pl. Pozdrawiam.

  3. […] ona każdego przedsiębiorstwa bez wyjątku. Co to oznacza dla przedsiębiorców prowadzących własną kwiaciarnię? Aby pracownik mógł otrzymać wyższe wynagrodzenie minimalne, pracodawca automatycznie musi […]

  4. Hej właśnie planuje otworzyć kwiaciarnie wraz z artykułami tj doniczki świece upominki w malutkim miasteczku gdzie nie ma kwiaciarni. Kurs Man zrobiony ciężko z Patryka ale trenuje sobie w domu ale to nie jest to samo… wiec już jest strach ale wogole nie wiem co mam kupić napoczatek.
    Polecisz mi strony internetowe gdzie może się zaopatrzyć w różne dodatki oraz akcesoria ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz