Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.2

Czy znajomość nazw kwiatów ciętych ma znaczenie, jeśli chcesz pracować na kwiatach w pracowni lub kwiaciarni? Oczywiście, że ma. Rośliny we florystyce odgrywają największą rolę, dlatego też tę dziedzinę uważamy za tak wyjątkową. Bardzo dużo czasu poświęca się na edukację o niej (biologii i znajomości materiału roślinnego). Nauka zaczyna się od poznania kwiatów ciętych stosowanych w kwiaciarni następnie zieleni ciętej, roślin doniczkowych oraz rodzaju suszu. Lista materiału roślinnego wciąż się powiększa, gdyż sprowadzane są z różnych części świata. To ogromna korzyść dla florysty, gdyż nie jest ograniczony sezonowością kwiatów, dlatego, że może je ściągnąć z innych krajów. Znajomość materiału roślinnego jest tak ważna przy zamawianiu towaru, podczas obsługi klienta oraz przy dbałości o kwiaty. Wyobrażacie sobie, że klient podaje poszczególne nazwy kwiatów w kwiaciarni, które widział i chciałby w kompozycji, a florystka nie wie, jak one wyglądają? Poniżej kolejna dawka, myślę bardzo cennej wiedzy, którą każdy powinien przyswoić, zanim zacznie pracować z tym materiałem.

Bulbinella – roślina kłączowa z oryginalnymi kwiatostanami w barwach białych, pomarańczowych i żółtych. Roślina nie posiada liści. Średnia trwałość około 10 dni. Łacińska nazwa Bulbinella to Bulbinella.

Buwardia – byliny i krzewy z białymi lub różowymi kwiatami. Trwałość średnia, wymaga stosowania środków przedłużających trwałość. Łacińska nazwa Buwardia to Bouvardia.

Cantedeskia – występuje pod nazwami kalla, kalia lub kalijka, bylina uprawiana ze względu na kwiaty, kwitnie także w doniczkach. Kwiat zbudowany z kolby otoczonej pochwą skręconą u dołu i rozwijającą się w lejek ku górze. Łacińska nazwa Cantedeskia to Zantedeschia.

Celozja – zwana potocznie grzebionatką, jest rośliną jednoroczną. Kwiaty zebrane są w podłużne kłosy na końcach pędów. Przyjmuję różne formy, występuje w wielu kolorach: żółtym, amarantowym, czerwonym i zielonkawym. Łacińska nazwa Celozja to Celosia.

Chaber -kwiat występuję najczęściej w kolorze granatowym i fioletowym. Jego łodygi rosną bardzo wysoko, średnio 80 cm Kwiat ma bardzo dużo właściwości leczniczych. Łacińska nazwa Chaber to Centaurea.

Chamelauciuem – zimozielony krzew zwany pod nazwą wax floweri woskówka. Pędy woskówki są cienkie, porośnięte liśćmi, które przyjmują postać małych, zielonych igiełek. Kwiaty są niewielkie, woskowe, w kolorze różowobiałym, fioletowym lub białym. Łacińska nazwa Chamelaucium to Chamelaucium

Chelone – dość rzadko spotykana bylina o różowych kwiatach w kształcie głowy żółwia . Znany pod nazwą żółwik. Oprócz barwy różowej mogą mieć też kolor biały, kremowy lub białoróżowy.
Liście ciemnozielone, lancetowate, po brzegach ząbkowane. Łacińska nazwa Chelone to Cheolone.

Chryzantema – niezastąpione kwiaty do dużych kompozycji i bukietów. Trwałość bardzo duża. Jedne z najczęściej wybieranych i lubianych kwiatów przez florystów. Kwiaty występują w wielu kolorach i wielu formach. Łacińska nazwa chryzantema to Chrysanthemum.

Ciemiernik – to ozdobna zimozielona bylina. Jej dużą zaletą są skórzaste i trwałe liście. Mniej trwałe, ale równie piękne są kwiaty, które kwitną w zimę. Kwiaty występują w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Łacińska nazwa Ciemiernik to Helleborus.

Cyklamen – zwany także fiołkiem alpejskim. Jest piękną doniczkową rośliną do ozdabiania wnętrz. Wykorzystywana także jako kwiat cięty. Kwitnie na biała, różowo i czerwono. Posiada piękne dekoracyjne liście. Łacińska nazwa Cyklamen to Cyclamen.

Cymbidium – bardzo trwała odmiana storczyka. Jest ciepłolubny z dużą ilością kwiatów. Długo wytrzymuje bez wody, więc nadaje się do bukietów. Łacińska nazwa Cymbidium to Cymbidium.

Cynia – uprawiana na kwiat cięty, jest jednoroczna. Występuje w bogatej gamie kolorystycznej. Duże, barwne kwiaty osadzone na sztywnych pędach (płatki kwiatów też sztywne). Łacińska nazwa Cynia to Zinnia.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂

2 Replies to “Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.2”

  1. […] Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.2 Brak komentarzy […]

  2. Dom aukcyjny Clemens says: Odpowiedz

    Piękne dzieła powstają z tych kwiatów i krzewów. Ale florystyka wymaga też dużej wiedzy.

Dodaj komentarz