Czym jest florystyka, rodzaje florystyki

Czym jest florystyka, rodzaje florystyki

Florystyka jest dla każdego, kto posiada chociaż odrobinę poczucia estetyczności i wyobraźnię oraz kocha kwiaty. Z tymi umiejętnościami jesteś gotowy podjąć działanie i naukę potrzebną do tego, aby stać się prawdziwym florystą. Z czasem nauki i praktyki posiądziesz większą sprawność manualną, Twoja wyobraźnia będzie zaskakiwać Cię w miarę tworzenia nowych prac a zdobyte wiedza i doświadczenie pozwolą tworzyć prawdziwe artystyczne dzieła.

Co to jest florystyka?

Znaczenie słowa florystyka dzielimy na dwie grupy.

Florystyka – pierwsze z nich, określamy jako dziedzina botaniki, zajmująca się badaniem kwiatów. Dział biogeografii  i botaniki poświęcony badaniom rozmieszczenia roślin na ziemi i jego przyczyn, a także wzajemnymi relacjami pomiędzy roślinami i środowiskiem geograficznym. Zajmuję się inwentaryzacją ogółem gatunków roślin występujących na określonym obszarze i w czasie, w celu ustalenia spisu gatunków roślin z podaniem ich rozmieszczenia na konkretnym terenie. Ściślej mówiąc zajmuję się badaniem zasięgów roślin, grupowaniem ich według kryterium zasięgu oraz powinowactwem florystycznym różnych obszarów, ich zróżnicowaniem florystycznym.

Florystyka – drugie, ( to na którym się skupimy) najprościej ujmując, jest to sztuka układania, komponowania kwiatów i innych roślin w różnego rodzaje kompozycje takiej jak bukiety, wiązanki, wieńce, girlandy i wiele innych. To sztuka artystycznego układania kwiatów. Różni się od bukieciarstwa, ponieważ musi być bardziej kreatywna i twórcza w swoich dziełach. Florystykę można określić jako dziedzinę sztuki wykorzystującą w swojej twórczości kwiaty.

Florystyka ściśle wiążę się z roślinami, kwiatami. Kwiaty odgrywają ważną rolę podczas wyjątkowych okazji takich jak ślub, wesele, jubileusz. Podkreśla uroczysty charakter tych wydarzeń. Pełnią też funkię nośnika informacji. Wyrażają nasze uczucia takie jak tęsknota, miłość czy wyrazy uznania, bądź mówią po prostu „dziękuję”. Same kwiaty to nie wszystko.  Florystyka to umiejętność tworzenia kompozycji zgodnie ze stylami, znajomość symboliki kwiatów, zasady doboru składu kwiatów oraz znaczenia i zasad łączenia kolorów. To również wiedza na temat odpowiedniego doboru kwiatów i kompozycji do danej uroczystości (to co pasuje na ślub już nie koniecznie sprawdzi się na pogrzebie). Coraz bardziej pożądani i doceniani są styliści z umiejętnościami, które pozwolę podkreślić każdy charakter określonej tematyki wydarzenia z poczuciem smaku i według oczekiwań klienta.

Czym jest florystyka, rodzaje florystyki

Czym zajmuje się florysta?

Jeszcze nie tak dawno temu osoby zajmujące się tą dziedziną nazywane były kwiaciarką/kwiaciarzem. Teraz, profesja ta znana jest z nazwy „florysta”. Wraz ze zmianą nazwy profesji zmieniły się też obowiązki i umiejętności przypisane do niej. Dziś zawodowi floryści to znacznie więcej niż osoby, które układają kwiaty w bukiet. Wyspecjalizowany florysta z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami manualnymi oraz wyobraźnią to artystka, który tworzy oryginalne kompozycje z kwiatów i roślin. To także ekspert, który potrafi doradzić jak pielęgnować kwiaty, jak dobrać bukiet adekwatnie do okazji.

Jak powstał zawód florysta?

Tytułem mistrza florystyki  mogło się szczycić jedynie kilka osób w kraju, które ukończyły zagraniczne szkoły florystyczne. Florysta był zawodem oficjalnie nieistniejącym w Polsce, niezarejestrowanym w urzędowej Klasyfikacji zawodów i specjalności.  Dopiero w roku 1990 pierwsze wzmianki o zawodzie florysta ukazały się w „Przeglądzie Tygodniowym”. Z inicjatywą zarejestrowania zawodu wyszło powstałe w Poznaniu Stowarzyszenie, „Klub Florystów Polskich”. Zaczęły powstawać polskie szkoły dla florystów. Urzędy odmawiały rejestracji zawodu argumentując istnieniem zawodu bukieciarza, aż do 2003 roku, kiedy w końcu Urząd zarejestrował florystę.

Rodzaje florystyki

Florystykę można podzielić na kilka grup w zależności od tematyki wykonywanej pracy:

  • florystyka ślubna
  • florystyka pogrzebowa/żałobna
  • florystyka komunijna
  • florystyka okolicznościowa
  • florystyka świąteczna

Florystyka jest zawodem, który ciężko wykonywać profesjonalnie bazując tylko i wyłącznie na schematach i teorii. Jest stylem bycia a pasja włożona w nią jest wręcz niezbędna. Głowa pasjonatów florystyki jest przepełniona nowymi pomysłami a każda praca przypomina tworzenia nowej sztuki.

 

 

 

 

 

3 Replies to “Czym jest florystyka, rodzaje florystyki”

  1. Style we florystyce - Florystyka says: Odpowiedz

    […] konieczne do tworzenia wspaniałych prac florystycznych. Jak wiadomo z podstaw i rozwinięcia pojęcia „florystyka” – jest ona czymś w rodzaju działalności […]

Dodaj komentarz