Pojęcia florystyczne

Pojęcia florystyczne

Florystyka tak samo, jak wszystkie pozostałe dziedziny i specjalizacje ma swój fachowy język, określenia i wyrazy, które nie są przydatne innym, ale wręcz konieczne dla florystów i osób początkujących.

Przeglądając bloga dowiecie się więcej na temat takich pojęć jak:

Im więcej fachowego nazewnictwa jest Ci znane, tym lepiej może wyglądać Twoja praca. Z tego względu, że wiesz czego szukać i czego użyć w danej pracy, aby wyglądała ona jak najlepiej i żeby jak najlepiej się ją tworzyło. Oprócz tego lepiej porozumiewać się z ludźmi z branży i wymieniać się swoją zdobytą wiedzą.

Pojęcia wypunktowane powyżej są podlinkowane, więc jeśli chcesz zobaczyć ich rozwinięcie kliknij na wybrane i przenieś się do wpisu 🙂

Przejrzyj listę pojęć florystycznych z ich krótkim opisem. Znasz każde z nich?

 • autocorso – gąbka florystyczna zamocowana w plastikowym stelażu do przyssawki. Wykorzystywane głównie do kompozycji ślubnych a ściślej do dekoracji aut.
 • butonierka – jest mini bukiecikiem, ozdobą z kwiatów (roślin), którą najczęściej Pan młody w dniu śluby zapina do kieszeni marynarki.
 • canholder – plastikowy uchwyt do świecy, który umieszczany jest w kompozycji kwiatowej. Zapewnia stabilne umieszczenie i przytrzymanie świecy.
 • celofan – materiał foliowy przezroczysty lub malowany. Wykorzystywany w bukieciarstwie jako element dekoracyjny, pełni również funkcje ochrony w trakcie przenoszenia kwiatów z punktu to punktu.
 • klips (żółwik) – wykorzystywany do kompozycji kwiatowych zawieszanych np. na ławkach w kościele. Dzięki wbudowanemu plastikowemu uchwytowi.
 • floret – może być wykonany z gąbki mokrej, jak i suchej. Pianka florystyczna umieszczona w plastikowej formie z uchwytem. Stosowana przy tworzeniu większych kompozycji kwiatowych np. wieńców pogrzebowych. Uchwyt ma ułatwić przenoszenie kompozycji.
 • flizelina – włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych. Wykorzystywana we florystyce do owijania bukietów i dekorowania kompozycji
 • garnet – gąbka florystyczna wzmocniona stelażem, plastikowej formie kratkowanej. Garnet przypomina floret, ale różni się tym, że nie posiada uchwytu. Stosowana do większych kompozycji kwiatowych i cięższych kwiatów.
 • girlanda – jest kompozycją, którą wykonuję się z kwiatów lub innych roślin uformowaną na podobieństwo sznura. Zawieszana np. na filarach, mocowana do ściany, nad oknem itd. Girlandą nazywana jest także gąbka florystyczna umieszczona na sznurze, w którą wbijane są żywe rośliny cięte.
 • juta – naturalny materiał stosowany we florystyce i dekoratorstwie. Wykonywane są z niej licznego rodzaju zdobienia i szycia. Materiał jutowy wykonany z włókna łodygowego produkowanego z rośliny rodzaju juta.
 • kotylion – opaska ne rękę z dekoracją wykonaną np. z kwiatów żywych na mini deco. Kojarzona jest z ozdobą ręki na studniówkę lub ślub.
 • organza – delikatna, półprzezroczysta tkanina dekoracyjna. Materiał lekko połyskujący się i lejący. Jeden z najlepiej rozpoznawanych materiałów stosowanych we florystyce i dekoratorstwie zwłaszcza w tematyce ślubnej.
 • pinholder – mały plastikowy talerzyk z dziurkami i 4 plastikowymi kolcami. Dzięki niemu można połączyć gąbkę florystyczną lub inny element kompozycji.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂

One Reply to “Pojęcia florystyczne”

 1. Najczęściej zadawane pytania podczas otwierania kwiaciarni - Florystyka says: Odpowiedz

  […] podstawowe pojęcia florystyczne, […]

Dodaj komentarz