Jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się w sypialni, a które warto wybrać do salonu? Poznaj nasze wskazówki

Rośliny do sypialni

Są takie rośliny doniczkowe, które oczyszczają i odświeżają powietrze, a jednocześnie ułatwiają zasypianie. Takie gatunki świetnie sprawdzą się w sypialni. Dziś podpowiemy, które warto wybrać do tego wnętrza, a które będą odpowiednie do salonu.

Poznajcie rośliny doniczkowe idealne do sypialni

W sypialni rośliny pełnią funkcję leczniczą, terapeutyczną i ozdobną. Przede wszystkim należy zdecydować się na takie rośliny doniczkowe, które w nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Do takich roślin należy choćby storczyk, ale i skrzydłokwiat czy kaktus bożonarodzeniowy bądź wielkanocny. Obecność kwiatów w sypialni wpływa na równowagę fizyczną i psychiczną. Są osoby, którym trudno się zasypia w intensywnie pachnącym otoczeniu i te nie powinny wybierać silnie pachnących roślin do sypialni, choćby róż, hiacyntów, których zapach może być duszący i powodować ból głowy. Zbyt intensywny, choć kojący może być też zapach jaśminu. Jeśli jednak nie wpływa na Was negatywnie, to oczywiście możecie go wybrać do sypialni. Idealnym wyborem do sypialni są za to kwiaty, które oczyszczają z drobnoustrojów i pleśni, a dodatkowo nawilżają wnętrze. Wśród nich można zdecydować się na anturium, dracenę czy też bluszcz pospolity. Właściwości nawilżające mają też paprotki, aloes i lawenda. Należy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu, dostosowanym do specyfiki danej rośliny. Bardzo ważne jest też znalezienie odpowiedniego stanowiska, w którym będzie czuła się najlepiej.

Jakie rośliny doniczkowe warto wybrać do salonu?

Rośliny doniczkowe do salonu także powinny oczyszczać atmosferę. Ważne by pochłaniały z pomieszczenia szkodliwe jony, które emitowane są choćby przez urządzenia elektroniczne takie jak telewizor. W salonie sprawdzi się figowiec, który jest elegancki i reprezentacyjny i dorasta do formy sporego drzewa. Nie powinien stać w bezpośrednim słońcu, ale lubi bardziej słoneczne stanowisko. Do salonu można wybrać nie tylko paprotkę, ale i asparagus pierzasty. Ten ostatni lubi wilgotne powietrze, dlatego jeśli pomieszczenie jest suche, to należy zraszać jego gałązki. Efektownie prezentują się różnego rodzaju okazy egzotyczne, czyli palmy. W ich uprawie ważne jest umiarkowane podlewanie, utrzymywanie temperatury pokojowej oraz okresowe nawożenie. Można zdecydować się na marantę, która ma niemal malowane liście i pięknie się prezentuje. W uprawie roślin w salonie ważna jest systematyczność. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Utrzymywanie przez cały rok odpowiedniej temperatury pokojowej sprawia, że nawet egzotyczne rośliny mogą czuć się dobrze. Oczywiście warto zagwarantować im właściwą wilgotność, stąd wyposażenie w urządzenie z higrometrem, które może zarówno osuszać, nawilżać, jak i jonizować będzie właściwą opcją.

Gdzie postawić kwiaty w salonie, a gdzie w sypialni?

Bez wątpienia w sypialni kwiaty sprawdzą się na parapecie, choć można wybrać dla nich także kwietnik, który może stać w rogu pomieszczenia. Elegancki kwietnik może być też częścią salonu. W nim można tworzyć też ogród wertykalny, wybierając rośliny doniczkowe o wiszącym pokroju. Kwiaty w doniczkach są bez wątpienia elementem dekoracyjnym każdego wnętrza i mogą dodać mu nutę glamour, a jednocześnie sprawić, że przebywanie w nim będzie zdrowsze. Warto dbać o wygląd liści i od czasu do czasu przecierać je, by nie gromadził się na nich kurz.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz