Barwienie i bielenie roślin

Barwienie i bielenie roślin

Terminy znane przede wszystkim osobom, które interesowały się zmianą kolorów suszek, podczas nadawania im intensywności kolorów, całkowitej zmiany lub wybielaniu. Poprzez barwienie lub wybielanie nadasz niecodzienny wygląd roślinom, które później wykorzystasz do stworzenia odlotowej dekoracji lub całej kompozycji.

Barwienie roślin

Barwienie wykonuj się w celu ożywienia przygaszonych kolorów i tych utraconych podczas suszenia. Barwienie wpływa pozytywnienie także na kondycje suszonej rośliny i zabezpiecza przed łamaniem się. Możesz zabarwić również żywe rośliny, nie susząc ich, najlepiej od razu po zbiorze. Okazuje się, że podczas barwienia roślin największy kłopot pojawi się w przypadku roślin pokrytych woskiem. Najłatwiejsze rośliny do przefarbowania to te, które wysuszyły się na słońcu i straciły swój naturalny kolor a także takie rośliny, które zetniesz we wczesnej fazie wzrostu. Najlepszy efekt uzyskasz na jasnych kwiatach.

Jak barwić rośliny?

Najczęściej wykorzystuje się takie barwniki do barwienia roślin jak:

  • barwnik anilinowy
  • spray
  • tusze do stempli
  • barwniki spożywcze
  • farby plakatowe

Barwienie za pomocą barwników anilinowych (barwniki uzyskiwane poprzez przerabianie składników smoły węglowej) to w pierwszej kolejności przygotowanie sproszkowanej farby (20 g) z niewielką ilością gorącej wody. Po uzyskaniu jednolitej papki uzupełnij masę gorącą wodą do objętości 1 litra. Najchętniej wykorzystywane barwniki to złocień, błękit i czerwień anilinowa. Jeśli chcesz uzyskać inne, ciekawsze odcienie możesz pomieszać ze sobą wybrane kolory. Jeśli masz do czynienia z roślinami pokrytymi woskiem , możesz ułatwić swoją pracę. Dodaj do roztworu detergent „Ludwik”, który ułatwi przenikanie barwników przez wosk. Jednak uważaj! Nie używaj go do farbowania traw, ponieważ powoduje zlepianie się włosków. Zwiąż rośliny w pęczki i tak przygotowane zanurz w roztworze barwnika na 5-10 min. Następnie wyjmij i spłucz chłodną wodą a na końcu odstaw do wysuszenia. Jeśli chcesz uzyskać efekt pastelowych kolorów roślin, wykorzystaj wodę która została po płukaniu wcześniej farbowanych pęków roślin.

Bielenie roślin

Zabieg bielenia roślin najlepiej przeprowadzić używając wody utlenionej (perhydrolu) lub środków z aktywnym chlorem np. podchlorynu sody. Większość roślin wybiela się w w technicznym podchlorynie. Czas zabiegu w tym roztworze trwa od kilku minut do kilku godzin. Podobnie jak w przypadku barwienia roślin tak i w tym warto dodać do roztworu płynu do naczyń. Wlej 10 ml płynu do naczyń na 1 litr roztwory podchlorynu. Ważne! nie Wykorzystuj do bielenia roślin metalowych naczyń. Czas zabiegu jest krótszy jeśli temperatura jest wyższa. Gdy uzyskasz już pożądany efekt, wyciągnij rośliny, spłucz zimną wodą i wysusz ciepłym powietrze. Jeśli użyjesz do wybielania roślin wody utlenionej o stężeniu 30 % efekt wybielenia zauważysz w ciągu 1-4 godzin od chwili umieszczenia rośliny w roztworze. Barwienie i bielenie roślin odbywa się za pomocą środków szkodliwych dla organizmu, dlatego pracuj w odzieży ochronnej i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Zobacz również jak nadać koloru żywym kwiatom

3 Replies to “Barwienie i bielenie roślin”

  1. super wpis 🙂

  2. Czy bielenie roślin suszonych (traw, hortensji) powinno przebiegać tak samo?

  3. Czy rośliny przed wybieleniem powinny być wysuszone czy świeże??

Dodaj komentarz