Style we florystyce

Style we florystyce

Jeśli interesujesz się florystyką, wiesz, że inspiracje i twórczość to elementy konieczne do tworzenia wspaniałych prac florystycznych. Jak wiadomo z podstaw i rozwinięcia pojęcia „florystyka” – jest ona czymś w rodzaju działalności artystycznej.

Jednak, jeżeli chcesz być dobry w swoim fachu, same inspiracje i twórczość mogą nie wystarczyć. Musisz przyswoić m.in. tematy związane z:

Style kompozycji we florystyce

Kompozycja – układ poszczególnych elementów, uwzględniający dobór kolorów, kształtów, proporcji i położenia poszczególnych elementów. Niekiedy na drodze porządkowania podobnych względem siebie składników, a czasem przez zestawienie ich na zasadzie kontrastów. Tworzy się je z punktów (kwiatów lub ich grup), a następnie linii powstałych z łączenia punktów, albo przez łodygi, gałęzie i bezlistne pędy. Kompozycja jest układem który, składa się z wielu elementów stanowiących spójną i harmonijną całość.

Style kompozycji florystycznych

Kompozycja dekoracyjna

Polega na zestawieniu kolorów i roślin w kompozycji, które wiązane są rytmicznie i swobodnie za zachowaniem kształtu i proporcji złotego podziału. Kompozycja dekoracyjna jest symetryczna wykonana z wykorzystaniem dużej ilości materiału (w kompozycji używaj co najmniej 3 kwiatów). Z możliwością obejrzenia jej z każdej strony. Materiały dobierane są głównie pod katem walorów dekoracyjnych. Kompozycję najczęściej wpisywane są w figury geometryczne takie jak: trójkąt, koło, owal, kropla. Idealne do standardowych wystrojów wnętrz takich jak kościoły lub różnego rodzaju wystawne przyjęcia.

Kompozycja Wegetatywna

Jest asymetryczna, wykonana z dowolniej ilości materiału. Odwzorowuje naturalny krajobraz i środowisko. Styl wegetatywny charakteryzuję się tym, że wszystkie umieszczone w kompozycji kwiaty i rośliny osadzone były w taki sposób, jak rosną w naturalnym środowisku. Układy muszą być zgodne z zachowaniem naturalnego sposobu rozrastania się rośliny, a także występowania w niej ze sobą gatunków. Dodatkowo rośliny, które występują w pojedynkę nie powinny być łączone w pęki. Materiały dekoracyjne dodawane w znikomych ilościach bądź zupełnie żadnych. Najbardziej polecane naczynia do tego rodzaju kompozycji to proste pojemniki, prostokątne lub owalne, jak najbardziej upodabniające się do naturalnego podłoża kompozycji. Zalecane do wnętrz naturalnych i rustykalnych.

Kompozycja formalno-linearna

Kształty asymetryczne z użyciem małej ilości materiału bez zbędnych dodatkowych dekoracji. Celem kompozycji formalno-linearnej jest wyeksponowanie linia i kształtów poszczególnych roślin. Efekt ten osiąga się poprzez pozostawianie sporych odległości pomiędzy pojedynczymi roślinami. Do tego typu kompozycji zalecane są naczynia o wyszukanych kształtach, strukturach i kolorach. Ten rodzaj kompozycji będący prawdziwym działem sztuki jest równocześnie uznawany za najtrudniejszy na tle pozostałych. Zalecane do pomieszczeń nowoczesnych, orientalnych.

Zanim rozpoczniesz projektowanie i tworzenie kompozycji weź pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • Pierwszym krokiem bez, którego nie ma sensu zaczynać tworzenia, jest określenie celu kompozycji.
  • Dobór materiałów
  • Ustalenie z klientem jego oczekiwań dotyczącego efektu pracy.
  • Dopasowanie formy kompozycji do wnętrza i miejsca, w jakim ma stać. Czy widoczna będzie z każdej strony, czy tez tylko z jednej.
  • Dopasowanie roślin do miejsca, w jakim mają docelowo zostać umieszczone (ciemne zamknięte pomieszczenie, przeszklona witryna, zewnątrz, wewnątrz)

W tworzeniu kompozycji wykorzystywane są często konstrukcje znane z geometrii m.in. takie jak symetria, asymetria czy złoty podział. Odpowiedni dobór narzędzi pozwala uzyskać efekt pod postacią uczuć porządku, równowagi, harmonii, dynamiki czy chaosu, które może doświadczyć odbiorca. Dzisiejsza sztuka mimo przyjętych ogólnych założeń pozostawia wiele swobody artystom.

Źródło zdjęć: Aromatyczny salonik, afirma.pl, 7677372268 – Allegro.pl, pinterest

4 Replies to “Style we florystyce”

  1. Układ symetryczny i asymetryczny we florystyce - Florystyka says: Odpowiedz

    […] zaczniesz tworzyć kompozycje, zastanów się w jakim porządku tj. w jakim układzie ma być wykonana. W momencie projektowania […]

  2. Najczęściej zadawane pytania podczas otwierania kwiaciarni - Florystyka says: Odpowiedz

    […] style we florystyce, […]

  3. […] zmysł florysty jako artysty. Przy tworzeniu miniaturek bukietów, mają zostać zachowane wszelkie zasady dotyczące układania kwiatów, które wymagają prawdziwego rzemiosła antyartystycznego, żeby zaprojektować i ułożyć […]

Dodaj komentarz