Florystyka tak samo, jak wszystkie pozostałe dziedziny i specjalizacje ma swój fachowy język, określenia i wyrazy, które nie są przydatne innym, ale wręcz konieczne dla florystów i osób początkujących.
Przeglądając bloga dowiecie się więcej na temat takich pojęć jak:
- barwy we florystyce
- układ symetryczni
- układ asymetryczny
- kompozycja dekoracyjna
- kompozycja wegetatywna
- kompozycja formalno-linearna
- florystyka
- gąbka florystyczna
- flower-box
Im więcej fachowego nazewnictwa jest Ci znane, tym lepiej może wyglądać Twoja praca. Z tego względu, że wiesz czego szukać i czego użyć w danej pracy, aby wyglądała ona jak najlepiej i żeby jak najlepiej się ją tworzyło. Oprócz tego lepiej porozumiewać się z ludźmi z branży i wymieniać się swoją zdobytą wiedzą.
Pojęcia wypunktowane powyżej są podlinkowane, więc jeśli chcesz zobaczyć ich rozwinięcie kliknij na wybrane i przenieś się do wpisu 🙂
Przejrzyj listę pojęć florystycznych z ich krótkim opisem. Znasz każde z nich?
- autocorso – gąbka florystyczna zamocowana w plastikowym stelażu do przyssawki. Wykorzystywane głównie do kompozycji ślubnych a ściślej do dekoracji aut.
- butonierka – jest mini bukiecikiem, ozdobą z kwiatów (roślin), którą najczęściej Pan młody w dniu śluby zapina do kieszeni marynarki.
- canholder – plastikowy uchwyt do świecy, który umieszczany jest w kompozycji kwiatowej. Zapewnia stabilne umieszczenie i przytrzymanie świecy.
- celofan – materiał foliowy przezroczysty lub malowany. Wykorzystywany w bukieciarstwie jako element dekoracyjny, pełni również funkcje ochrony w trakcie przenoszenia kwiatów z punktu to punktu.
- klips (żółwik) – wykorzystywany do kompozycji kwiatowych zawieszanych np. na ławkach w kościele. Dzięki wbudowanemu plastikowemu uchwytowi.
- floret – może być wykonany z gąbki mokrej, jak i suchej. Pianka florystyczna umieszczona w plastikowej formie z uchwytem. Stosowana przy tworzeniu większych kompozycji kwiatowych np. wieńców pogrzebowych. Uchwyt ma ułatwić przenoszenie kompozycji.
- flizelina – włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych. Wykorzystywana we florystyce do owijania bukietów i dekorowania kompozycji
- garnet – gąbka florystyczna wzmocniona stelażem, plastikowej formie kratkowanej. Garnet przypomina floret, ale różni się tym, że nie posiada uchwytu. Stosowana do większych kompozycji kwiatowych i cięższych kwiatów.
- girlanda – jest kompozycją, którą wykonuję się z kwiatów lub innych roślin uformowaną na podobieństwo sznura. Zawieszana np. na filarach, mocowana do ściany, nad oknem itd. Girlandą nazywana jest także gąbka florystyczna umieszczona na sznurze, w którą wbijane są żywe rośliny cięte.
- juta – naturalny materiał stosowany we florystyce i dekoratorstwie. Wykonywane są z niej licznego rodzaju zdobienia i szycia. Materiał jutowy wykonany z włókna łodygowego produkowanego z rośliny rodzaju juta.
- kotylion – opaska ne rękę z dekoracją wykonaną np. z kwiatów żywych na mini deco. Kojarzona jest z ozdobą ręki na studniówkę lub ślub.
- organza – delikatna, półprzezroczysta tkanina dekoracyjna. Materiał lekko połyskujący się i lejący. Jeden z najlepiej rozpoznawanych materiałów stosowanych we florystyce i dekoratorstwie zwłaszcza w tematyce ślubnej.
- pinholder – mały plastikowy talerzyk z dziurkami i 4 plastikowymi kolcami. Dzięki niemu można połączyć gąbkę florystyczną lub inny element kompozycji.
Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂
[…] podstawowe pojęcia florystyczne, […]