Nadaj swoim kwiatom koloru

nadaj kolor swoim kwaiatom

Zobacz jak łatwo możesz zmienić kolor kwiatów: )

Wiele kwiaciarni sprzedaje kolorowe goździki, ale myślę, że fajniej będzie  robić własne! I można nauczyć się trochę o roślinach w tym procesie. Najlepiej, aby kwiaty można było robić tylko w dowolnym kolorze. Zacznij od białych goździków. Jeśli chcesz tylko zademonstrować, jak rośliny transportują wodę i obserwują przemieszczanie się kolorów przez liście, możesz także wykonać ten eksperyment, używając selera). Będziesz potrzebować:

  • Barwnik spożywczy
  • Szklanki
  • Wodę

Zdecyduj, jakie kolory chcesz, a następnie dodaj kolor do wody. Musisz dodać wystarczającą ilość barwników, aby uzyskać silny kolor w wodzie, tylko kilka kropli barwnika nie przyniesie większego efektu.

nadaj kolor swoim kwaiatom

Wytnij ostatni centymetr j goździka pod skosem i umieść łodygę w kolorowej wodzie. Teraz poczekaj. W następnym dniu zobaczysz oznaki zabarwienia pojawiające się na płatkach, a nawet w liściach. Barwienie trwa od kilku godzin do kilku dni.

Mulit-kolor? Spróbuj rozdzielić łodygę na dwie części (tylko dla dorosłych, w tej części proszę), a następnie umieść każdy trzon w innym kolorze wody. Kwiat stanie się wielobarwny …całkiem fajnie, prawda. Zastanawiam się, czy będzie to działać z trzema kolorami. Jeśli spróbujesz tego, daj nam znać.

nadaj kolor swoim kwaiatom

Więc jak to działa?
To jest nauka TRANSPIRACJI. Zasadniczo oznacza to, że roślina pobiera wodę przez jej łodygę. Woda jest wtedy odparowywana do liści i kwiatów przez otwory. W miarę odparowywania wody tworzy się ciśnienie, które powoduje zwiększenie ilości wody do instalacji. Jak szybko roślina się pojawia, zależy od temperatury, wilgotności, a nawet od wiatru. Możesz zrobić eksperyment, który sprawdzi szybkość transpiracji kwiatów, umieszczając zestaw kolorystyczny w różnych miejscach (słoneczny i ciemny, wietrzny, suchy i wilgotny) i zobacz, który kwiat zrobi się najbardziej kolorowy – więcej koloru = więcej transpiracji.

nadaj kolor swoim kwaiatom

Nawiasem mówiąc, większość sklepów z kwiatami nie koloruje  kwiatów w ten sposób. Istnieje wiele różnych gatunków kwiatów, które są zdolne do produkcji szerokiej gamy kolorów. Jednak mimo to uważam, że to dobry eksperyment z fajnym efektem. Jeśli spróbujesz tego z dziećmi, daj nam znać, jak poszło. Dobrej zabawy : )

One Reply to “Nadaj swoim kwiatom koloru”

  1. […] Zobacz również jak nadać koloru żywym kwiatom […]

Dodaj komentarz