Triki dzięki którym przedłużysz świeży wygląd tulipanów.

Triki dzięki którym przedłużysz świeży wygląd tulipanów.

Nie ma chyba nic gorszego niż oklapnięte, dopiero co zakupione tulipany. Na szczęście należą do grupy tych, które reanimowane zawczasu łatwo postawić do pionu. Odpowiednie przygotowania i pielęgnacja pozwoli Ci przez długi czas napawać się widokiem jędrnych tulipanów. Zobacz kilka przydatnych sposobów florystycznych, które z pewnością przyniosą pożądany efekt.

Sposoby na klapnięte tulipany

Jak w przypadku każdych kwiatów pierwszym etapem, na który możemy mieć wpływ, jest wybór kwiatów już na poziomie zakupu. Okazuje się, że tulipany o czerwonej barwie są mniej wytrzymałe od tych żółtych. Dlatego, jeżeli chcesz, aby postały dłużej, zdecyduj się na te w kolorze żółtym. Kiedy wybrałeś już kwiaty, czas wrócić do domu i umieścić je w wazonie, aby mogły wdzięcznie rozświetlać pomieszczenie. Chwila..coś jest nie tak. Tulipany lekko oklapły? Co zrobić, kiedy kwiaty straciły swoją sprężystość jeszcze przed włożeniem ich do wazonu? Nalej zimnej wody do wanny albo dużej miski i zanurz w niej całe kwiaty. Możesz obserwować je obserwować, a różnicę zaobserwujesz szybciej niż myślisz. Dobrze, mamy pięknie wyglądające i świeże tulipany. Kolejnym ważnym krokiem, o którym należy pamiętać w przypadku każdych kwiatów ciętych, jest wybór wazonu oraz jego odpowiednie przygotowanie, zanim wstawimy w nie kwiaty. Wybieraj wazony szklane, ale o gładkiej nawierzchni po wewnętrznej stronie (w rowkach gromadzona woda powoduje szybsze powstawanie bakterii). Dobrze jest dokładnie umyć naczynie a najlepiej wyparzyć. W czyste naczynie wlewamy wodę. Jaką wodę najlepiej dawać do kwiatów ciętych? Powinna być zimna, najlepiej taka, która stoi kilka godzin po nalaniu z kranu (w ten sposób wytrącimy z niej chlor).

Triki dzięki którym przedłużysz świeży wygląd tulipanów.

Triki na świeży wygląd tulipanów

Wszystkie wstępne przygotowania za nami. Teraz kiedy woda jest już w wazonie a tulipany odzyskały swoją sprężystość, dzięki zanurzeniu w wodzie, czas zabrać się za kwiaty. Jednym z kilku fajnych trików, dzięki którym przedłużysz świeży wygląd tulipanów jest nakłuwanie ich. Bardzo ważne jest także podcinanie końcówek tulipanów co kilka dni. Końce podcina się pod kątem 45 stopni pod bieżącą (zimną). Dzięki temu zabiegowi zwiększy się powierzchnia wchłaniania wody przez tulipany. Podcinając ok. 2 cm co parę dniu usuwasz lekko zbutwiałe części, które zanieczyszczają wodę i doprowadzają do szybszego gnicia. Jednak to nie wszystko. Przed wstawieniem kwiatów do wazonu należy usunąć liście. Zanurzone w wodzie zaczynając gnić i zanieczyszczać wodę a wraz z nią kwiaty, przez co dużo szybciej więdną. Dodatkowo warto przemyć łodygi po tym zabiegu. Teraz tulipany są gotowe do włożenie w wazon.

Jak dbać o tulipany w wazonie?

Żadne kwiaty cięte nie lubią stać w mocno nasłonecznionym miejscu, dlatego zwróć uwagę na to, gdzie stawiasz wazon. Lekki półcień, a przynajmniej chłodniejsze miejsce w bardzo upalne dniu to idealne miejsce dla nich. Pamiętaj o częstej wymnie wody, a także odżywianiu jej. Użyj odzywki do kwiatów ciętych lub wsyp odrobinę cukru do wazonu.

Ciekawostka! 

Sprzedawca kwiatów w słynnej londyńskiej Columbia Road Market poleca włożyć monetę na dnie wazonu, a następnie wypełnić go wodą. Miedź na monecie jest ważnym mikroelementem dla wzrostu roślin – pomaga utrzymać silne, zdrowe kwiaty i powstrzymać ich opadanie. Więcej cennych informacji o pielęgnacji kwiatów ciętych przeczytasz w artykule „zachowaj jak najdłużej piękno swoich kwiatów

One Reply to “Triki dzięki którym przedłużysz świeży wygląd tulipanów.”

  1. […] Tulipan to jeden z najczęściej uprawianych kwiatów na świecie. Mimo, że Holendrzy są pionierami, jeśli chodzi o hodowlę gatunków, pierwsza komercyjna hodowla roślin rzeczywiście wywodzi się z Iranu. […]

Dodaj komentarz