Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.1

nazwy kwiatów

Kwiaty cięte we florystyce tworzą główny składnik niemal każdej kompozycji. Florystyka a dokładniej kwiaty cięte we florystyce to temat bardzo obszerny. To niesamowite jak wiele jest kwiatów, których nawet nazw nie mieliśmy okazji słyszeć ze względu na ich wyjątkowość i rzadkość stosowania. Florystki w kwiaciarniach mogę powiedzieć nieco więcej na ten temat. Rodzaje kwiatów ciętych nie kończą się na goździkach, różach i tulipanach. Jest ich ogrom i jeśli interesujesz się florystyką lub zaczynasz, warto sobie przyswoić nazwy kwiatów ciętych, wykorzystywanych najczęściej we florystyce.

Kwiaty cięte we florystyce

Agapant – roślina z kategorii bylin. Kwiat występuje w kolorze niebieskim, białym i fioletowym. Piękny kwiat wykorzystywany często do biżuterii florystycznej. Łacińska nazwa Agapant to Agapanthus.

Akacja – nazywana również mimozą. Gałązka z licznymi, pachnącymi kwiatami o zabarwieniu kremowym, żółtym lub pomarańczowym. Nie należy do kwiatów trwałych. Dobry materiał do suszenia. Łacińska nazwa Akacji to Acacia.

Akant – ciekawa bylina o okazałych kępach. Wzrasta do 100-200 cm. Białe delikatne kwiatki pokrywa fioletowo-purpurowy daszek. Jego wytrzymałość jest raczej średnia, wymaga zaparzania końców łodyg. Łacińska nazwa Akant to Acanthus.

Aksamitka – jednoroczny kwiat o specyficznym zapachu. Występuj w kolorze pomarańczowym i żółtym o bardzo zróżnicowanej formie i karbowanych płatkach. Łacińska nazwa Aksamitki to Tagetes.

Alpinia Purpurowa – roślina pochodząca z rodziny imbirowatych. Kwiat o czerwonych i dużych kwiatostanach. Występuje również w kolorach różowym i białym. Łacińska nazwa Alpinia Purpurowa to Alpinia Purpurata.

Alstrameria – zwana lilią Inków, jest trwałym kwiatem (byliną). Zachwycają oryginalną urodą szpiczastych płatków o zróżnicowanej długości. Te najbardziej typowe utrzymane są w tonacji żółtej, różowej lub łososiowej. Łacińska nazwa Alstremeria to Alstreomeria.

Amarine – powstał z krzyżówki kwiatu Amarylis i Nerine. Trzymany w wodzie kwiatostan wytrzymuje 3 tygodnie. Kwiaty w kolorze różowym. Łacińska nazwa Amarine to Amarine.

Aminek – roślina przypominająca wygląd kopru. Tworzą ją baldachy drobnych kwiatów. Powszechna we florystyce. Łacińska nazwa Aminek to Ammi.

Anigozantus – kwiat jest trwałą byliną zwaną również łapą kangura. Oryginalne omszałe pędy, zazwyczaj oliwkowo – bordowe. Łacińska nazwa Anigozantus to Anigozanthos.

Anturium – znana pod nazwą kitnia. Należy do rodziny bylin. Uprawiany na kwiaty cięte oraz liście. Duże kwiaty wykorzystywane czasem jako barwione liście w kompozycjach. Wrażliwa na temperaturę. Łacińska nazwa Anturium to Anthurium.

Aster chiński – jest rośliną jednoroczną występującej w szerokiej gamie kolorystycznej. Jest świetnym materiałem do stworzeni kolorowej dekoracji lub bukietu. Łacińska nazwa Aster chiński to Callistephus Chinensis.

Banksja – Szyszkowate kwiatostany. Kwiaty importowane z Australii często już w zasuszonej formie. Łacińska nazwa Banksja to Banksia.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂

Źródło: ABCflorystyki

Zobacz także : Jak dbać o kwiaty cięte w wazonie

4 Replies to “Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.1”

  1. Małgorzata Kozioł says: Odpowiedz

    Bardzo potrzebne informacje

  2. […] Zobacz także : Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.1 […]

  3. Niektóre nazwy są rzeczywiście skomplikowane ale o ich kompozycjach kompletnie nie wiedziałam. Ciekawy wpis, bardzo fajnie to wszystko opisujesz.

  4. Fajny wpis, pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz