Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.3

Kwiaty cięte we florystyce to temat bardzo obszerny. Dlatego na bieżąco przygotowujemy dla wszystkich zainteresowanych porcję nowej wiedzy, która z pewnością przyda się w pracy z kwiatami. Zobacz listę z nazwami kwiatów wykorzystywanych we florystyce. Pogłębiaj swoją wiedzę razem z nami!

Kwiaty cięte we florystyce

Czarnuszka – roślina jednoroczna hodowana na kwiaty cięte (najczęściej jasnoniebieskie lub biała) Łacińska nazwa Czarnuszka to Nigella.

Czosnek – roślina o kulistym kształcie z fioletowymi, liliowymi kwiatostanami. Kwiaty umieszczone na bezlistnych łodygach i charakterystycznym cebulowym zapachu. Łacińska nazwa Czosnek to Allium.

Dalia – roślina bulwiasta o bardzo dużych kwiatach na krótkich łodygach. Przeznaczona do kompozycji i bukietów a także na płatki do rozsypywania np na ślubie. Łacińska nazwa Czarnuszka to Dahlia.

Dendrobium – odmiana storczyka o bardzo dużej ilości kwiatów na gałązce. /kwiat jest trwały i ciepłolubny. Łacińska nazwa Czarnuszka to Dendrobium.

Driakiew – rośłina jednoroczna. Występuję głównie w kolorach niebieskim lub fioletowym. Kwiaty półpełne. Łacińska nazwa Driakiew to Scabiosa.

Dzielżan – bylina hodowana na kwiat cięty . Kwiaty występują w ciepłych kolorach pomarańczowo-czerwono-brązowych. Łacińska nazwa Dzielżan to Helenium.

Dziewanna – dość delikatna roślina dwuletnia. Wykorzystywana głównie w kompozycjach wertykalnych ze względu na swój smukły kształt. Łacińska nazwa Dziewanna to Verbascum.

Dzwonek – roślina o trwałych kwiatach. Występuje najczęściej w kolorach fioletowych, różowych i białych Łacińska nazwa Dzwonek to Campanula.

Dzwonek Irlandzki – jednoroczna roślina ozdobna z zielonymi kielichami wokół małych, białych kwiatów. We florystyce wykorzystuje się całe kwiatostany lub pojedyncze kielichy. Łacińska nazwa Dzwonek Irlandzki to Molucella laevis.

Eucharis – kwiaty występują w kolorze śńieżno białym.Często wybierane do ślubnych bukietów i kompozycji. Łacińska nazwa Eucharis to Eucharis.

Eukomis – charakterystyczna roślina o wydłużonej formie zakończona rozetą liści podobnie jak w ananasie. Występuje w kolorze białym, różowym,fioletowy, żółtym. Kwiaty trzymane w wodzie wykazują się długą żywotnośćią. Łacińska nazwa Eukomis to Eucomis.

Eustoma – roślina dekoracyjna o delikatnych kwiatach. Występuje w kolorze białym, fioletowym, różowym, kremowym, zielonkawym. CZęsto wykorzystywany do kompozycji dekoracyjnych, bukietów i dekoracji ślubnych. Łacińska nazwa Eustoma to Eustoma.

Falenopsis – najpopularniejsza roślina doniczkowa. Odrbne odmiany hodowane są także na kwiaty cięte. Występują w szerokiej gamie barw. Łacińska nazwa Falenopsis to Phalaenopsis.

Fiołek ogrodowy – wielobarwne kwiaty wykorzystywane do niewielkich bukietów. Kwiaty szybko przekwitają i nie należą do trwałych. Jest jadalna. Łacińska nazwa Fiołek ogrodowy to Viola wittrockiana

Fiołek wonny – kwiaty o bardzo ładnym zapachu. Stosowane do tworzenia małych bukiecików. Wykorzystywane również kulinarnie (bardzo dobre w smaku). Łacińska nazwa Fiołek wonny to Viola odorata.

Frezja – wykorzystywane jako rośliny cięte do bukietów i kompozycji dekoracyjnych. Występuje w wielu kolorach. Kwiat wrażliwy na przesuszenie. Łacińska nazwa Frezja to Freesia.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂

4 Replies to “Nazwy kwiatów ciętych we florystyce cz.3”

  1. Potrzebowałam takiego miejsca z nazwami wszystkich kwiatów w jednym miejscu.

  2. Moja siostra chce zostać florystką i powiem Ci, że sam przez przypadek trafiłem na tę stronę i z pewnością muszę jej polecić żeby tu zajrzała. Pozdrawiam! 🙂

  3. To co tu jest podpusane jako dzwonek to chyba raczej naparstnica lekarska.

  4. Scabiosa jest byliną.

Dodaj komentarz