Najdziwniejsze rośliny świata cz.2

najdziwniejsze kwiaty świata

Gnijąca lilia (Amorphophallus titanum)

Ten potwór został rozsławiony w filmie Dennis rozrabiaka. Kwitnie tak rzadko, że gdy ktoś wyhoduje kwitnący okaz to opisują to lokalne i czasem światowe gazety. Kwiat lili rośnie tylko w Indonezji, a konkretnie na Sumatrze. Jego nazwa pochodzi od starożytnego greckiego „amorphos”, co oznacza „bez formy, zniekształcona”. Nie tylko jest to kwiat bardzo rzadko spotykany ale jest też bardzo duży. Niektóre mogą dorastać do 3,6 metra wysokości i waży prawie 90 kilogramów! Kwiat wydziela zapach gnijącego ciała w celu przyciągnięcia owadów do zapylania.

najdziwniejsze rośliny świata

Czapla biała (Pecteilis radiata)

Prawdopodobnie jednym z najbardziej delikatnych i skomplikowanych z orchidei. Biała Czapla wygląda prawie dokładnie tak jak ptak białej czapli w pełnym biegu. Kwiat ten jest najbardziej charakterystyczny z orchidei i jest bardzo popularny wśród kolekcjonerów roślin oraz ogrodników. A dzikie odmiany kwitną w Azji, a także okazały się pomyślnie rozwijać w Stanach Zjednoczonych. Kwiaty rosną wzdłuż jednej łodygi, a pojedyncza może przynieść nawet do dziesięciu pojedynczych kwiatów i ma zdolność do wzrostu maksymalnie 40 cm.

najdziwniejsze kwiaty świata

Madonna (Phalaenopsis amabilis)

Występuje prawie wyłącznie w kolorze białym i błyszczy, jakby był pokryty szronem, gdy świeci na niego słońce. Po bliższym przyjrzeniu się wygląda jak malusieńka rzeźba Madonny umieszczonej w środku kwiata. Może nie wiecie ale stanowi doskonały dom dla mrówek! Bulwiaste dno rośliny i obszar poniżej wzrostu łodygi są w rzeczywistości puste i wypełnione tunelami, co daje naturalne domy dla mrówek. Mrówki nie szkodzą roślinie.

najdziwniejsze kwiaty świata

 

Dwulistnik muszy (Ophrys insectifera)

Ostrzegaliśmy, że będzie sporo orchidei na tej liście najdziwniejszych kwiatów na świecie, a tu jeszcze jeden. Dwulistnik muszy jest to stosunkowo powszechny typ europejskiej orchidei, która rośnie się między 30 a 40 cm. Kwiaty, które wyglądają jak małe muchy, z dużymi, czarnymi oczami. Ale to nie dzięki temu orchidea zawdzięcza swoją nazwę. Dwulistnik muszy nosi taką nazwę, ponieważ okazało się, że przyciąga muchy i mszyce. W rzeczywistości, jego bulwy można suszyć i mówi się, że są bardzo pożywne. Zapytacie jak kwiat ten przyciąga muchy i inne owady? Wydzielając feromony!

najdziwniejsze kwiaty świata

Żywe kamienie (Lithops comptonii)

Nie, twoje oczy cię nie mylą, to kwiat , który zwie się żywymi kamieniami. Te niesamowite małe bulwy są idealne, aby rosły w pomieszczeniu , zwłaszcza dla ludzi, których wnętrza mieszkań nie są tak zielone. Te małe cuda są rodzimymi kwiatami RPA, gdzie ich ewolucyjny postęp uczynił z nich roślinę odporną na suszę . Gdy kwitną wyglądają niezwykle, białe lub żółte stokrotki wydostające się z czegoś, co wydaje się być solidnym kamieniem.

najdziwniejsze kwiaty świata

Kwiat Gwiazda (Stapelia grandiflora)

Być może bardziej właściwie nazywa to kwiat rozgwiazdy, Star Flower to kolejna roślina padlina (rośliną, która naśladuje zapach martwego ciała). Poszukiwane przez kolekcjonerów roślin i ogrodników z powodu swojego unikalnego, uderzającego wyglądu i dużych rozmytych kwiatów, jest to roślina, która najlepiej utrzymuje się na zewnątrz. Kolor kwiatów może wahać się od głębokiej czerwieni i purpury do lżejszego różu, fioletu i żółtego. Kwiat rozgwiazdy by zwabić muchę wydziela zapach zgniłego mięsa.

najdziwniejsze kwiaty świata

Drakaea Glyptodon

Następny w kolejce przychodzi dość wyjątkowy storczyk występujący w Australii Zachodniej. Ten malusieńki kwiat łatwo jest przegapić, ale jeśli masz szczęście wystarczy, że go znajdziesz a już nigdy o nim nie zapomnisz. Naśladuje on samicę jednej z błonkówek, która na szczycie rośliny czeka na samca w celu kopulacji.

najdziwniejsze kwiaty świata

Dzbanecznik (Nepenthes)

Można znaleźć w wielu miejscach na całym świecie od Madagaskaru po Australię, ale są one najczęściej w dżunglach Indonezji. Te fantazyjne kwiaty wyglądają jakby chciały pobrać wodę bezpośrednio z nimi, ale jest to ostatnią rzeczą, którą chcą zrobić. W rzeczywistości, tropikalne rośliny posiadają mięsożerne pnącza, zwabiają nieświadome owady słodkim nektarem, które są następnie uwięzione w kielichu i nie mogą uciec.

najdziwniejsze kwiaty świata

One Reply to “Najdziwniejsze rośliny świata cz.2”

  1. Hey very nice blog!

Dodaj komentarz