Najdziwniejsze rośliny świata cz.3

Najdziwniejsze kwiaty świata

Płomień lili (Gloriosa superba)

Jednym z prawdziwie wykwintnych dzieł natury jest Płomień Lili lub Chwała Lili jak to jest nazwane w języku hindi. Ta wieloletnia roślina dodaje intrygi w miejscu, w którym rośnie. Płomień Lili rozwija się w wielu częściach świata i jest szeroko propagowany jako ceniona ozdoba. Oprócz ogrodów kwiatowych. Podobnie jak prawie wszystkie lilie, kwiat ten jest uważany za trujący dla ludzi i zwierząt (w szczególności kotów). Zabawny jest fakt, że uważany je za chwast, który rozwija się w sposób naturalny w warunkach piaszczystych nadmorskich. To chyba jedyny chwast, który rósłby w naszym ogródku i nie mielibyśmy nic przeciwko temu.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Rajski ptak (Strelicja)

Kwiat ten jest jednym z najbardziej popularnych tropikalnych kwiatów na świecie. To trafnie nazwany na podobieństwo rajskiego ptaka zrywającego się do lotu. Może być uprawiany na zewnątrz w klimacie tropikalnym, ciepłym, jak i wewnątrz pomieszczeń dla osób lubiących niższą temperaturę. Tropikalny bukiet kwiatów można uznać za niekompletny bez tego tropikalnego kwiatka.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Zingiber spectabile

Może być uważana za jedną z 5 najdziwniejszych kwiatów na świecie. Może wyglądać, że należy do rodziny szyszek, ale są one rzeczywiście jednym z gatunków imbiru. Ich małe „kubki” lub „plastry miodu” (rzeczywiście zwane wypustkami) będą zbierać wodę i wydzielają zapach imbiru. Te kwiaty mogą być uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych, ale wymaga dużo miejsca. Kwiaty są małe i białe, czasami przypominające małe pszczoły. Same przylistki rumienią się w pięknych czerwonych, żółtych i złotych kolorach. Jako kwiat cięty jest wysoko ceniony, ponieważ przylistki i kwiaty wytrzymują bardzo długo po odcięciu.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Gurdlina ogórkowata (Trichosanthes cucumerina)

Piękny kwiat może wyglądać jak świątecznie opakowanie, ale w rzeczywistości jest warzywem. Pochodzi z Indii, ale w dzisiejszych czasach jest uprawiany na całym świecie. Jest członkiem rodziny dyni. Smak ma dość kwaśny i gorzki. Pomimo swojego strasznego smaku kwiat gurdliny wykorzystywany jest w wielu różnych zastosowaniach medycznych. Czerwonawe owoce może być stosowany jako substytut pomidora podczas gotowania.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Pająk chryzantemy (Chrysanthemum morifolium)

Pomimo jego dziwnego wyglądu, jest ulubionym kwiatem florystów i ogrodników. Utrzymuje swój pajęczy wygląd kwitnąc tak długo, jak to tylko możliwe. Aby przedłużyć żywotność kwiatka należy chronić go podczas kwitnięcia przed promieniami słonecznymi.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Ręka diabła (Chiranthodendron pentadactylon)

Niektórzy nazywają to drzewo małpią ręka. Ręka diabła pochodzi z Meksyku. Owoce produkowane przez te drzewa mają ziemisty smak i był używany przez wiele lat w tradycyjnej medycynie w leczeniu chorób serca. W przeciwieństwie do niektórych roślin tropikalnych drzewa te są wyjątkowo odporne i mogą rozwijać się stosunkowo szybko, osiągając w górę z 100 do 230 cm wysokości.

Najdziwniejsze kwiaty świata

Groszek pustynny (Swainsona formosa)

To dziwny, wspaniały kwiat który przeżyły i rozwija się w suchych klimatach. Krwawo czerwone płatki z ich fioletowo-czarnym środkiem, te kwiaty wyglądają bardziej jak obcy. Być może dlatego na groszek pustynny jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej rozpoznawalnych kwiatów Australii. Jest gatunkiem chronionym i zbieranie go jest nielegalne bez wyraźnej pisemnej zgody ze strony rządu australijskiego.

Najdziwniejsze kwiaty świata

4 Replies to “Najdziwniejsze rośliny świata cz.3”

 1. Piękne rośliny, chętnie posadziłabym takie w ogrodzie. Kilka razy próbowałam wprowadzić na swoje rabaty nieco egzotyki ale bez powodzenia. Jedynym rozwiązaniem byłby ogród zimowy.
  Bardzo ciekawy post!
  Dziękuję za odwiedziny i cieplutko pozdrawiam.

  1. Ooo tak zimowy ogród to dobra opcja. No i świetny pomysł na wpis na bloga. Dopiero na przyszły sezon, bo teraz byłoby to trochę nie w czas.. ; )
   Dziękuję za komentarz 🙂

 2. Rzeczywiście dziwaczne te rośliny, ale jednocześnie piękne…

  1. Mają coś w sobie, ale nie wiem czy bym chciała mieć takie w domu ; )

Dodaj komentarz