Jak dbać o kwiaty w upały?

pielegnacja kwiatow w upaly

Mamy sierpień, upały sięgają zenitu, a temperatura przekracza momentami 3o° Celsjusza. Lato sprawia, że samo wyjście na zewnątrz poza klimatyzowane pomieszczenie wywołuje w naszym organizmie utratę wody i osłabienie. Zatem chowamy się w chłodne miejsca, nawadniamy i regenerujemy organizm. Tak jak ludzie i zwierzęta się pocą, tak też rośliny wydzielają wodę przez liście. Przy tak wysokich temperaturach, rośliny tracą dużo wody, która jest im niezbędna do wzrostu i przeżycia. Niektóre rośliny, aby zmniejszyć powierzchnie przez którą tracą wodę, gubią liście. Jeśli ten stan zostanie zignorowany rośliny zaczną usychać aż zwiędną ostatecznie. Jednak nie musisz czekać, aż będzie za późno. Zobacz jak dbać o kwiaty w upały.

Jak chronić kwiaty przed upałami?

Obserwacja kwiatów w lato

Być może najlepszą wskazówką, którą możesz otrzymać, jeśli chodzi o opiekę nad kwiatami w lecie, jest po prostu zwrócenie na nie uwagi. Rośliny mogą się dość szybko odwodnić w ciepłe dni, dlatego należy często je sprawdzać. Dopóki będziesz uważnie obserwować ich stan, powinieneś być w stanie zapewnić potrzebną wodę, zanim będzie za późno. Ogrodnictwo może kosztować trochę pracy, ale na pewno warto, gdy spojrzysz na wszystkie te piękne kolory każdego ranka!

Podlewanie kwiatów w upały

Przy towarzyszących latu wysokich temperaturach, rośliny ogrodowe, balkonowe i te wewnątrz, wymagają szczególnej pielęgnacji.

Kwiaty najlepiej podlewać rano lub wieczorem. W dni, kiedy woda paruje wyjątkowo mocno, należy tę czynność powtarzać rano i wieczorem. Jeżeli zdecydujesz się na podlewanie kwiatów w upalny dzień, kiedy słonce mocno je ogrzewa, zwróć szczególną uwagę na to, aby krople wody nie spadały na liście, tylko bezpośrednio na ziemię. (mogą doprowadzić do popalenia ich)

Tak jak ważne jest odpowiednie nawodnienie roślin, tak samo ważne jest, aby nie przesadzić z nadmiarem wody. Zbyt duża ilość wody zalegająca przy korzeniach nie pozwala na przepływ powietrza, przez co rośliny zaczynając gnić. Proces ten jest nieodwracalny.

Kontroluj wilgoć ziemi , możesz sprawdzaj zawartość wody, za pomocą palca. Nadmiar wody szkodzi roślinom jeszcze gorzej niż jej delikatne przesuszenie.

podlewanie kwiatów w upały

Woda do podlewania kwiatów w upały

Podlewanie to bardzo ważna kwestia, której nie można lekceważyć przy pielęgnacji kwiatów w upały. Równie ważne jest to, jak wykonujemy tę czynność. Woda bezpośrednio z kranu nie jest najlepsza dla naszych kwiatów. Zaleca się nawadnianie deszczówką bądź wodą, która odstała jakiś czas. W ten sposób pozbędziesz się z niej chloru, a także będziesz miał pewność, że nie będzie zbyt zimna do rozgrzanej ziemi kwiatów.

Jak chronić kwiaty przed słońcem?

Najprostszym sposobem na chronienie kwiatów przed upalnym słońcem jest chowanie kwiatów w cień. Jeśli masz taką możliwość. Przenieś swoje rośliny w mniej nasłonecznione miejsce, lub daj odpocząć na cieniu. Jeżeli kwiaty nie są w donicach możesz dostarczyć im trochę chłodu w bardziej niekonwencjonalny sposób np. wbijając plażowy parasol chroniący przed upalnym słońcem.

Jak dbać o kwiaty cięte w upalne dni?

Unikaj stawiania wazonu w nasłonecznionym miejscu, zwłaszcza podczas wakacyjnych upałów. Wybór odpowiedniego miejsca powinien być przemyślany – ważne jest także, aby bukiet nie był narażony na przeciągi. Bukiet powinien stać w możliwie chłodnym miejscu, dzięki czemu ograniczymy utratę pary wodnej przez liście.

Uwaga!

  • gdy podlewamy zbyt mało:
    liście stają się wiotkie, w krótkim czasie usychają i opadają.
  •  gdy podlewamy nieregularnie:
    płaki kwiatowe opadają przedwcześnie, a kwiaty nie rozkwitają.
  • gdy podlewamy zbyt często:
    rośliny gniją, gdyż korzenie nie mają dostępu do powietrza.
  • wbrew pozorom to nie susza, a właśnie nadmierne podlewanie „zabija” znacznie więcej kwiatów,

Dodaj komentarz