Gwiazda betlejemska – wilczomlecz nadobny

Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny

Gwiazda betlejemska

Znana również jako wilczomlecz nadobny i poinsecja. Jest gatunkiem krzewu należącym do rodziny wilczomleczowatych. Jej pochodzenie sięga korzeni Meksyku i Gwatemali. Jego odkrycie zapisane zostało w latach 20 XIX wieku. Wtedy przewieziono go do Stanów Zjednoczonych, tam stał się popularną rośliną dekoracyjną. Spopularyzowany po wyhodowaniu odmian, które dobrze znosiły warunki panujące w mieszkaniach strefy umiarkowanej w połowie XX wieku. Uważany za najważniejszą roślinę doniczkową pod względem gospodarczym.

Ciekawostka: Poinsecja, choć znana i kojarzona jako roślina zwarta i niska, tak naprawdę jest krzewem, który w warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 5 metrów i kwitnie przez większą część roku.

Wilczomlecz nadobny

(poinsecja) jest jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych kwitnących w okresie zimowym. Roślina to przyjęła się jako dekoracja typowo świąteczna, symbolizująca Święta Bożego Narodzenia. Gwiazda betlejemska z powodzeniem zastępuję drzewko Bożonarodzeniowe lub jest częścią jej dekoracji.

Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej

Nieodpowiednie podlewanie gwiazdy betlejemskiej prowadzi do niepożądanych efektów. Głównymi problemami przy błędnym podlewaniu (nadmiernym) poinsecji są więdnące i żółknące liście, które w konsekwencji prowadzą do ich opadania. Gwiazda znacznie lepiej znosi delikatne przesuszenie. Jednak nie możesz doprowadzić do przesuszenie bryły korzeniowej, ponieważ nawet gdy szybko podlejesz kwiat i liście odzyskają swoją sprężystość to te najniżej położone z czasem i tak zżółkną i opadną. Podlewaj ją najlepiej odstałą wodą w pokojowej temperaturze i wytrąconym chlorem (rekomendowane przy nawadnianiu kwiatów ciętych).

Jak często podlewać poinsecje?

Częstotliwość podlewania gwiazdy betlejemskiej uzależniona jest od temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym stoi. W ogrzewanych pomieszczeniach ziemia wysycha szybciej, dlatego potrzebuje częstszego nawadniania. Zaleca się codziennie kontrolowania wilgotności ziemi palcem. Jeśli wyczujesz, że ziemia w doniczce jest sucha na 2 cm to znak, że trzeba wlać do niej wodę. Dodatkowym wskaźnikiem jest ciężkość doniczki z ziemią. Mokra jest znacznie cięższa od tej wyschniętej.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Najlepsze warunki dla gwiazdy betlejemskiej, to temperatury pokojowe wahające się od 12 stopni Celsjusza do 22 w plusie. Doprowadzenie do przemarznięcia skutkuje pojawiającymi się, żółtymi liśćmi a w konsekwencji do opadania ich. Kwiat gwiazdy betlejemskiej wymaga nasłonecznionych miejsc. Należy chronić ją przed przeciągami/przewiewami oraz wyziewami z urządzeń gazowych. Pod ich wpływem liście kurczą się i wysychają.

Dekoracje z gwiazdą betlejemską

Uznawana za jedną z najważniejszych elementów dekoracji świątecznej, Bożonarodzeniowej. Jej wykorzystanie nie ogranicza się jedynie do leżenia/stania w doniczce. Wykorzystywana do tworzenia stoików, wieńców, dekoracji stołów, a także pomieszczeń. Wykonywane kwiaty sztuczne na jej podobieństwo, zaskakująco przypominające jej żywy, piękny urok stosowane są do strojenia choinki świątecznej i zewnętrznej strony mieszkań oraz domów.  Sztuczna gwiazda betlejemska sprawdzi się tych dekoracjach doskonale.

Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny

Uwaga! przemarznięty kwiat gwiazdy betlejemskiej narażony jest na żółknięcie i opadanie, dlatego unikaj zakupu z zewnętrznych stanowisk!

Źródło zdjęć:
myblessedlife.net, blog.canadianloghomes, pinterest:Henrique Conrado

 

 

 

2 Replies to “Gwiazda betlejemska – wilczomlecz nadobny”

  1. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w kwiaciarni - Blog florystyczny says: Odpowiedz

    […] Zanim zapełnisz swoje zaplecze artykułami florystycznymi, upewnij się czy dokonujesz słusznego zakupu. Standardy we florystyce zmieniają się co roku, tak jak w każdej innej branży. Wstążki, papiery, wzory, kolory po sposób układania i wykonywania kwiatów oraz dekoracji. Warto prześledzić raz na jakiś czas branże, zobaczyć co podoba się w danym sezonie i zapewnić to w ofercie sprzedaży również w Twojej kwiaciarni. Ważne jest wyposażenie swojego stanowiska pracy w kwiaty sezonowe, typowo świąteczne dekoracje. Nie zapomnij o nieprzemijającej i najczęściej kupowanej dekoracji Bożonarodzeniowej, jaką jest gwiazda betlejemska. […]

  2. Moja ulubiona roślinka w domu 🙂 mam kilka kolorów

Dodaj komentarz