Dzień kobiet na świecie

Dzień kobiet na świcie

Pomimo tego, że praktycznie w każdych krajach dzień kobiet obchodzony jest bardzo podobnie, to istnieje kilka bardzo ciekawych tradycji, które nieco różnią się o tych w Polsce. Zobacz jak obchodzi się Dzień Kobiet na świcie.

Ciekawostki o dniu kobiet

W jakich krajach obchodzony jest dzień kobiet?

Święto kobiet obchodzone jest w 56 krarajach świata a między innymi w:

  • w Europie Wschodniej i Południowej:Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie oraz we Włoszech
  • krajach Azji: Armenii, Azerbejdżanie, Chinach, Kazachstanie, Kirgistanie, Laosie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Wietnamie
  • państwach Afryki: Algierii, Burkinie Faso, Kamerunie, Zambii;
  • a także na Kubie i w wielu innych krajach.

Kiedy jest dzień kobiet?

Prawie na całym świecie dzień kobiet obchodzony jest 8 marca, jednak są pojedyncze wyjątki, kiedy data ta wędruje na późniejszy termin lub przedłuża się z jednego dnia na miesiąc, a o tym już za chwilę.

Dzień kobiet w Polsce

Święto to związane jest z czasami PRL. Kojarzy się głowienie z czerwonymi goździkami i rajstopami, ponieważ właśnie w ten sposób obdarowywano i świętowano. Dzień kobiet w Polsce jest ważnym świętem jednak nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy tak jak w przypadku co niektórych krajów. Mężczyźni dają swoim żonom, matkom koleżankom kwiaty i to jest już wpisane w tradycje, że tego dnia każda kobieta otrzymuję, chociaż symbiotycznego lub pojedynczego goździka, róże lub innego kwiatka.

Dzień kobiet w Rosji

W Rosji na Ukrainie i Białorusi nieco inaczej. Kobiety nie otrzymują od mężczyzn kwiatów róży czy goździków. Bardziej powszechne są gałązki akacji srebrzystej. Dodatkowo panie w tym dniu mają dzień wolny od pracy a na Białorusi wydawane są premie na dzień kobiet.

Dzień kobiet we Włoszech

Dzień kobiet we Włoszech jest chyba najbardziej hucznie wyprawiany w porównaniu do innych zakątków świata. Na ulicach rozwieszane są plakaty już parę dni przed. Tu każdego roku ulice są wypełnione sprzedawcami żółtych kwiatków tzw. mimoz. Kwiaty znacznie mniej popularne w Polsce. To bardzo delikatny rodzaj kwiatów. Dlatego stały się symboliką kobiet jako delikatność i niewinność, a także autonomię i wolność ze względu na zdolności adaptacji nawet w trudnych warunkach. Kobiety we Włoszech są wręcz ubóstwiane przez mężczyzn, ale 8 marca widać to jeszcze lepiej, ponieważ na ulicy składa się im życzenia i wręcza kwiaty. Kobiety mają w zwyczaju wręczanie sobie wzajemnie kwiatowych upominków, które są oznaką szacunku do siebie.

Dzień kobiet w Chinach

Kobiety w Chinach mogą skorzystać z przywileju, jakim jest połowa dnia wolnego w zakładzie pracy. jednak uwarunkowany jest on decyzją szefa. Dodatkowo Panie mogą skorzystać z promocji w wielu sklepach, a Panowie wręczają im upominki w postaci kwiatów i słodyczy.

Dzień kobiet w Armenii

W Armenii porzucono święto kobiet po upadku Związku Radzieckiego. W jego miejsce wprowadzono święto piękna i macierzyństwa. Zostało ono spopularyzowane i obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła armeńskiego, czyli zwiastowania. W sumie święto trwa od 8 marca aż do 7 kwietnia.

Dzień kobiet w Iranie

Niestety z okazji dnia kobiet dochodziło do przykrych incydentów, dlatego w Iranie wzniesiono zakaz świętowania tego dnia.

Dzień kobiet w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii zwyczaj wręczania podarunków dla kobiet nie jest tak powszechnym zwyczajem. W dzień 8 marca kobiety zarówno jak i mężczyźni biorą udział w wystawach i wykładach na temat wybitnych kobiet. Organizatorzy opowiadają o tym, w jaki sposób kobiety dążyły do równouprawnienia oraz o tym, co można by jeszcze poprawić w każdej dziedzinie życia kobiety. Święto obchodzą 10 marca, chociaż tak jak w większości państw oficjalną datą jest 8 marca.

Dodaj komentarz