Co to jest gąbka florystyczna?
Jest kruchym materiałem zwanym pianką, który jest niezwykle pożądany i przydatny w branży florystycznej. To spienione tworzywo sztuczne o kruchej strukturze, umożliwiające umieszczanie w nim łodyg kwiatów i innych elementów kompozycji kwiatowych. Jest jednym z podstawowych materiałów technicznych używanych przez florystów. To niezwykle lekki materiał, któremu bez najmniejszego problemu można nadać dowolny kształt poprzez przycinanie nożem.
Jakie są rodzaje gąbki florystycznej?
Piankę florystyczną dzielimy na dwa rodzaje tj.
- gąbkę florystyczną mokrą
- gąbkę florystyczna suchą
Gąbka florystyczna sucha przeznaczona do tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i suszonych. Nie jest przystosowana do moczenia jej a jedynie to używania na sucho. Zazwyczaj występuje w kolorze szarym lub brązowym. Wykonana z niezwykle kruchego materiału. Należy uważać, aby pyłki z gąbki, które dosyć mocno podrażniają oczy, nie dostały się do środka.
Gąbka florystyczna mokra dedykowana do tworzenia kompozycji z żywych roślin (kwiatów, liści, gałęzi etc.). Pianka kwiatowa jest kruchym tworzywem i należy obchodzić się z nią delikatnie zwłaszcza przed zwilżeniem jej, aby uniknąć kruszenia się. Zaprojektowane do chłonięcia i utrzymywania w sobie przez długi czas wody. Woda wciągana jest od spodu a powietrze delikatnie wypychane górą pianki. Mokra gąbka florystyczna występuje w kolorze zielonym. Jej struktura podobnie jak w przypadku suchej gąbki umożliwia łatwe nadawanie jej dowolnego kształtu.
Do czego służy mokra gąbka florystyczna?
Zadaniem zwilżonej gąbki jest przede wszystkim zachowanie kwiatów i roślin pod stałym dostępem do wody. Dodatkowo gąbka utrzymuje kwiaty w pozycji i pozwala tworzyć pewne kompozycje tzn. takie, w których mamy pewność, że żadne kwiaty się nie przemieszczą ani nie przewrócą. Dodatkowo dzięki różnorodności w kształtach gąbki florystycznej tworzenie niekonwencjonalnych kompozycji jest niezwykle proste.
Jak moczyć gąbkę florystyczną?
Gąbka wykonana jest z materiału, który bardzo łatwo i szybko chłonie wodę. Najpierw należy wypełnić odpowiednio duże naczynie zimną wodą, tak aby poziom wody był wyższy od grubości bloku pianki. Kostkę wystarczy położyć na wodzie i poczekać aż sama swobodnie opadnie na dno. Następnie wyciągnąć delikatnie z pojemnika i przytrzymać chwile, aby spłynął nadmiar wody. Raz zamoczona nie nadaje się do ponownego moczenia. Jeśli zmoczymy zbyt duży kawałek pianki, odetnij nadmiar i owinięty w folie umieść w lodówce.
Jak umieszczać gąbkę w pojemniku?
W niezwykle prosty sposób można dopasować piankę florystyczną do kształtu pojemnika. Namoczoną gąbkę umieszczamy na płaskiej powierzchni tak, żeby nie uszkodzić jej struktury. Za pomocą nożyka lub noża do gąbki florystycznej odcinamy zbędne kawałki i nadajemy kształt. Gąbka powinna wchodzić do pojemnika dosyć swobodnie, tak by jej nie zgniatać i bez większego problemu wyjąć, przełożyć. Jeśli nie chcemy, by gąbka była widoczna, unikajmy szklanych pojemników.
Czy gąbka mokra nadaję się do flower-boxa?
Bardzo często spotykam się z tym pytaniem, dlatego postanowiłam umieścić je w poście o gąbce florystycznej. Jak wiemy, pudełka te wykonane są z papierowego materiału, stąd pojawiające się pytanie „czy mokra gąbka nie zniszczy flower-boxa”. Osobiście nie dopuszczałam nigdy do bezpośredniego kontaktu mokrej gąbki z pudełkiem, jednak uważam, że nieznaczne zniszczenia mogłyby pojawić się wewnątrz, a nawet zewnątrz flower-boxa. Dlatego niezawodnym sposobem na uniknięcie ewentualnych zniszczeń jest folia. W dedykowanym wpisie tej tematyce znajdziesz dokładny instruktaż jak postępować z tymi niezwykle modnymi pudełkami. -> Jak używać flowerbox?
UWAGA !!! Łodygi kwiatów, liści i gałęzi najlepiej przycinać pod katem 45 stopi, co zapewni swobodniejsze przyciskanie się przez gąbkę, a dodatkowo zwiększy powierzchnie chłonięcia wody przez roślinę.
Dobry materiał dla początkujących florystów. Pozdrawiam serdecznie
Dziękuje, sama kiedyś takiego potrzebowałam, więc niech będzie jak najbardziej pomocny dla początkujących osób : ) Pozdrawiam.
Właśnie tego szukałam 🙂 Dziękuję i pozdrawiam 🙂
[…] z wodą może go uszkodzić. Jednak jest na to bardzo proste rozwiązaniem, a mianowicie folia! Po namoczeniu gąbki florystycznej wyłóż dno pudełka folią do kwiatów np. celofanem lub jakimkolwiek foliowym materiałem, […]
[…] gąbka florystyczna […]