Zielone obrazy z mchu: czyli natura w ramie

mech w ramie

Zielone obrazy z mchu 

Rośliny wewnętrzne odgrywają dużą rolę w projektowaniu wnętrz. I dla każdego bez przestrzeni na świeżym powietrzu, rośliny wewnętrzne są sposobem na pozostanie w kontakcie z naturą. Życie z roślinami wewnętrznymi jest sposobem na stworzenie bardziej uspokajającego i naturalnego środowiska w domu lub w miejscu pracy, co może być korzystne dla Twojego umysłu, zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Ten projekt jest idealną okazją do wyjęcia zapomnianej ramy, która od kilku lat leży w magazynie lub garażu. Zakończony projekt ma ten sam efekt jak żywy mur mchu. Obraz z mchu jest ogrodem wertykalnym, który nie wymaga podłączania do instalacji wodnej, podlewania i podcinania tak jak to jest w przypadku ogrodów wertykalnych. 

Jaki mech do obrazów?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem przy tworzeniu obrazów z mchu jest mech chrobotek, zwany także mchem reniferowym. Jak nazwa wskazuje mech jest przysmakiem reniferów. Mech występuje w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji, Europie oraz na wielu wyspach. Zieloną ozdobę można znaleźć także w kraju, jednak objęty jest częściowo ochroną, dlatego lepiej nie próbować zdobyć go na własną rękę. Najlepiej zaopatrzyć się w mech chrobotek preparowany, ponieważ poddawany jest on zabiegowi stabilizacji np. za pomocą gliceryny. To taki rodzaj uśpienia rośliny, które zapobiega rozrostowi mchu, utracie koloru i staję się pięknie wyglądającą ozdobą na kilka lat. Obraz z mchu można wykonać na kilka sposobów. 

 Materiały:
  • mech chrobotek (do kupienia w sklepach florystycznych i internecie)
  • rama do zamocowania i wyeksponowania całości
  • płyta korkowa jako materiał do mocowania mchu
  • klej florystyczny oraz klej polimerowy
  • taśma dwustronna – mocowanie korka do ramy

Z płyty korkowej grubości 3 mm wycinam pożądany kształt.. Przyklejam korek do szklanej ramy: taśma dwustronna dla podtrzymania i klej polimerowy.Za pomocą kleju florystycznego zaczynam przyklejać mech do podkładki korkowej. Mech mocuję warstwami w różnych kierunkach, żeby dobrze wyglądało z każdej strony.

Sposób wykonania i efekt końcowy zależy tylko od Ciebie. Oto kilka zdjęć przykładowych :

Zielone obrazy z mchu

Zielone obrazy z mchu

Zielone obrazy z mchu

Zielone obrazy z mchu

Zielone obrazy z mchu

Jak dbać o mech w obrazie?

Przymocowany do płyty korkowej mech może pozostać w takiej formie nawet przed kilka lat. jego pielęgnacja nie wymaga od użytkownika żadnych kroków ani środków.

Zalety obrazu z mchu

  • nie wymaga podlewania – mech pobiera wilgoć powietrza. kiedy obraz powieszony jest w pomieszczeniu, którego wilgotność powietrza jest bardzo niska, można pomóc mu spryskując odrobiną wody
  • świeży wygląd przez wiele lat
  • nie wymaga nawożenia
  • doskonale radzi sobie w mało nasłonecznionych pomieszczeniach
  • idealny dla alergików- nie osadza się na nim kurz.

6 Replies to “Zielone obrazy z mchu: czyli natura w ramie”

  1. Czy ten mech się podlewa czy utrzymuje w takiej zasuszonej formie? Widzę też paprocie. O ile mech może wyglądać ładnie w formie zasuszonej to nie wyobrażam sobie paprotki. Czy to już wówczas inna forma sadzenia?

    1. Magda Rachwalska says: Odpowiedz

      Zależy co się wybierze. Polecam sztuczny mech który wyglądem nie odbiega wiele od żywego.

  2. Czy musi być przyklejany do korka czy inne podłoże, np tektura też da radę?

    1. Myślę,że sztuczny mech można przykleić również do tektury, jednak nie próbowałam osobiście.

  3. Mogę prosić o nazwę kleju do mchu?

    1. Oczywiście 🙂 standardowy klej w laskach, dokładnie taki https://florysta24.pl/klej-w-laskach-11mm

Dodaj komentarz