Układy możemy porównać do porządków panujących we florystyce. To takie wyznaczenie stylu, w kierunku którego ma być skierowana praca.
Symetria i asymetria we florystyce
Zanim zaczniesz tworzyć kompozycje, zastanów się w jakim porządku tj. w jakim układzie ma być wykonana. W momencie projektowania określ czy ma to być kompozycja symetryczna czy kompozycja asymetryczna.
Symetria
Jest lustrzanym odbiciem. Jena strona odzwierciedla drugą przez tak zwaną oś środkową, oś symetrii. Odzwierciedlenie jednej połowy kompozycji przed drugą dotyczy ilości kwiatów i innych dodatków, ich wymiarów, optycznej równowagi, a także kształtów i ich kolorów. Wszystkie te elementy powinny być brane pod uwagę przy tworzeniu symetrycznej kompozycji.
Układ symetryczny
Przy tworzeniu kompozycji w układzie symetrycznym, dokonaj wszelkich starań, aby spełniła ona swoje wszystkie warunki do zaliczenia się w symetryczną. Mimo największych starań wiadomo jest, że obie strony nie będą idealnie takie same. Tworzenie pracy asymetrycznej z roślin, które naturalnie są asymetryczne, nieco utrudnia sprawę. Różnią się one wzrostem, często nieregularnymi kształtami. Wykonanie takiej kompozycji wymaga od florysty umiejętności i sprawności. Rośliny przed rozpoczęciem układu symetrycznego wymagają wcześniejszego przygotowania. Symetria stosowana jest zazwyczaj w kompozycjach dekoracyjnych.
Asymetria
Asymetria pozbawiona jest punktu odniesienie, optycznego środka. W przeciwieństwie do układu symetrycznego asymetria nie ma odbicie lustrzanego. Nic w takim układzie nie jest identycznie. Kolory, kształty i ilości dobierane są w taki sposób, aby były różne.
Układ asymetryczny
Tworzenie układów asymetrycznych wymaga od florysty dużej precyzji i wyczucia. W tym układzie tworzone są głównie kompozycje formalno-linearne i wegetatywne. Asymetria tak samo jak kompozycje linearne są idealnymi układami przy tworzeniu nowoczesnych/współczesnych aranżacji. Harmonie w tym układzie uzyskuje się dzięki tzw. zasadzie złotego podziału, proporcji – 3:5:8.
Bądź na bieżąco z nowymi wpisami i lekcjami, zapisując się do newslettera 🙂
[…] układ symetryczni […]
[…] układ symetryczny i asymetryczny we florystyce, […]