Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Coś dla smakoszy a także fanów roślinności. Jakiś czas temu przekonałam się o tym, że owoce które tak bardzo lubię spożywać mają w sobie cudowne nasionka. Po zjedzeniu owocu wcale nie musimy wyrzucać jego pestki. Zamiast tego możemy ją zasadzić lub umieścić w wodzie aby otrzymać rośliny wyhodowane z pestek owoców. Po co?  Nie wszystkie rośliny, ale wiele gatunków nadaje się do dalszego użytku. To wspaniałe uczucie móc obserwować własną plantacje wzrastających, egzotycznych drzewek. Należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyhodowanie takiego drzewka potrafi trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Taka uprawa a ściślej jej efekty przynoszą ogromną satysfakcję.

Jednym z bardziej popularnych drzewek z działu tych egzotycznych, są drzewka cytrusowe. Na pewną spora część z was słyszała bądź widziała gotowe już do kupienia drzewka cytrusowe. W uprawach doniczkowych sprawdza się uprawa owoców mandarynki, grejpfrutów, cytryn itd. Najłatwiejszym z nich do wyhodowania w warunkach domowych okazał się owoc cytryny. Niektóre z tych roślin wytwarzają owoce. Rośliny wyhodowane z pestek owoców, dają bardzo zbliżone smakiem owoce do tych importowanych, choć wydają się mniej słodkie.

Rośliny wyhodowane z pestek owoców w mieszkaniu.

Awokado

Jest rodzajem wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Awokado to owoc, który bardzo łatwo zjeść. Dodatkowo posiada właściwości leczniczych i wiele wartości odżywczych. Awokado dzięki zawartości kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi.

Jest gatunkiem, który w środowisku naturalnym występuje w okazałej formie ze sporymi, rozłożonymi liśćmi. W warunkach domowych można wyhodować jego miniaturę. Hodowla tego gatunku nie należy do najtrudniejszych. Jednak jego nasiona, pestki wymagają specjalnego traktowania i przygotowania. Pierwsze owoce pojawiają się po upływie 6-8 lat od posadzenia.

Jak wyhodować awokado?

Pestkę owocu należy umieścić w wodzie (szerszą częścią do dołu). Przy użyciu dwóch wykałaczek nakłuwamy górną część pestki, tak aby wykałaczki opierały się na naczyniu a jedynie dół pestki moczył się w wodzie. Zabiegi ten nie uszkadza ani nie przeszkadza w wyrośnięciu rośliny. Kiedy roślina wyrośnie na około 1- 2 cm watro ją przesadzić do ziemi. Doniczkę najlepiej trzymać w nasłonecznionym miejscy. Dobrze wystawiać ją na balkon w ciepłe dni. W zimę roślina lubi chłodniejsze pomieszczenia, jednak nie toleruje mrozów. Ważne jest aby pamiętać o regularnym nawadnianiu rośliny, ponieważ nawet chwilowe jej przesuszenie może prowadzić do zniszczenia jej (widoczne po zwijających się liściach). Natomiast raz na ok. dwa tygodnie wskazane jest aby ożywić ziemie i wzbogacić w większą ilość potasu.

 

Rośliny wyhodowane z pestek owoców Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Ananas

Soczysty, aromatyczny owoc, źródło cennych witamin, soli mineralnych i kwasów owocowych. Jest składnikiem wielu sałatek, potraw, wykorzystywany jest także w medycynie i kosmetyce.
Owoc ananasa najlepiej jest hodować z sadzonek, które w bardzo łatwy sposób pozyskać z owoców zakupionych w sklepie. Owoce ananasa są sprzedawane wraz z rozetą liściową znajdującą się na szczycie owocu. Rozetę można ukorzenić i z niej wyhodować ananasa.

Jak wyhodować ananasa?

Aby wyhodować ananasa należy oddzielić rozetę liściową od reszty owocu. Warto zwrócić uwagę przy kupnie, aby owoc był dojrzały. Odcinamy go z plastrem miąższu o grubości ok. 2 cm. Następnie usuwamy miąższ oraz dolne liście. Jeżeli korzenie nie są jeszcze widoczne należy umieścić rozetę w preparacie ukorzeniającym. Przed posadzeniem rozety warto wysuszyć ją przez około 2-3 dni. Zapobiega to rozwojowi grzybów oraz gniciu. Roślinę najlepiej sadzić w glebie o odczynie zasadowym pomieszanej z piachem w proporcji 1:1. Donica powinna być na tyle obszerna, aby z każdej strony sadzonki pozostawione zostały 2 cm wolnej przestrzeni. W momencie kiedy na środku rozety zaczną pojawiać się nowe liście, oznacza to że sadzonka dobrze się przyjęła i jesteśmy na dobrej drodze do wyhodowania własnego ananasa. Roślinę przesadzamy raz do roku na lato za każdym razem pamiętając o pozostawieniu 2 cm marginesu do okola niej.

Ważne jest aby nie trzymać jej w temperaturze niższej jak 20°C, ponieważ lubi wysokie temperatury. owoc zaczyna pojawiać się zazwyczaj po ok. 1,5-2 lat. Jeżeli to nie nastąpi możemy pomóc jej i przyśpieszyć tak długo wyczekiwany moment. Zaleca się położenie mocno dojrzałego, przekrojonego kawałka jabłka na wierzchu. Drugą połowę układamy na rozecie liściowej i zakrywamy roślinę torebką foliową. Zachodzi proces uwalniania etylenu, który pomoże roślinie wypuścić kwiat. Torebkę zdejmujemy kiedy zauważymy pierwsze kwiaty ananasa. W bardzo nasłonecznionym miejscu roślina powinna w pełni rozkwitną po okresie 4-6 miesięcy. Dojrzały kwiat, który jest dosyć obszerny a także lubi wysokie temperatury, doskonale spełni się w roli dekorowania Twojego letniego balkonu.

 

Rośliny wyhodowane z pestek owoców Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Palma daktylowa

Daktyle to owoce, których właściwości odżywcze docenią osoby uprawiające sport. Daktyle, zarówno te suszone, jak i surowe, są skarbnicą cukrów prostych, będących źródłem energii podczas intensywnego wysiłku, a ponadto uzupełnią niedobór glikogenu oraz potasu w organizmie. Daktyle zapobiegną miażdżycy, złagodzą objawy menopauzy i pomogą uporać się z zaparciami.

Jak wyhodować palmę daktylową?

Pestki ze świeżego lub suszonego owocu  umieszczamy w ziemi na głębokość około 2 cm.  Dobrze jest przed wsadzeniem pomoczyć je w wodzie lub przetrzeć papierem ściernym. Kiełkowanie zaczyna się po 5 tygodniach od posadzenia nasion. Pierwsze liście palmy wyrastają pojedynczo. Roślina lubi słoneczne miejsca. Ją również można trzymać na balkonie dopóki nie zaczną się pojawiać przymrozki. Po kilku latach możemy cieszyć się przepięknym gatunkiem palmy zwanym feniksem.

 

Rośliny wyhodowane z pestek owoców Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Cytryna

Chociaż cytryna wcale nie jest największą bombą witaminy C, zawiera jej na tyle dużo (53 mg/100 g), by wspierać odporność i łagodzić przebieg infekcji. Tym bardziej że ma też sporo rutyny, która zapobiega utracie witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne.

Jak wyhodować drzewko cytryny?

Hodowla cytrusów nie należy do tych bardzo wymagających. Najłatwiej uzyskać plon właśnie z cytryny. Pestki nie wymagają specjalnego przygotowania przed wsadzeniem ich w ziemię. Można delikatnie naciąć pestkę, jednak nie jest to konieczne. Ziemia powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna. Kiełkowanie zaczyna się zazwyczaj po 2- 3 tygodniach. W pierwszych fazach ważne jest aby utrzymać wilgotność podłoża. Później można zmniejszyć częstotliwość nawadniania jednak nie można doprowadzić do wysuszenia gleby. Cytrusy często są atakowane przez szkodniki (głównie mszyce i przędziorki), dlatego warto profilaktycznie pryskać je ekologicznymi preparatami.

 

Rośliny wyhodowane z pestek owoców

Dodaj komentarz