Pszczoły to mała, pracowita i niezwykle zorganizowana armia, która ma wielkie znaczenie dla nas wszystkich. Ostatnio dużo się mówi o nich, ich znaczeniu i o tym, jak bardzo powinniśmy dbać o to, by nie działa się im krzywda. Oprócz niezwykle istotnej roli pszczół, jaką odgrywają na świecie dowiecie się także o kilku niesamowitych rzeczach na ich temat. Nie tylko my, pasjonaci kwiatów kochamy te kolorowe roślinki 🙂 Przedstawione poniżej fakty na temat pszczół dadzą nowe spojrzenie na te ciekawe stworzenia. Czy wiecie, że pszczoły wiedzą nawet to, że ziemia jest okrągła? Niesamowite prawda? Zobacz, czym jeszcze zaskakują.
Jeżeli wyginą pszczoły, ludzkość będzie miała spore kłopoty – i bynajmniej nie chodzi o brak miodu.
W naszej strefie klimatycznej około 3/4 roślin kwiatowych zapylanych jest przez zwierzęta. W Polsce zapylaczami są głównie owady a w największym stopniu PSZCZOŁY. Możemy rozróżnić około 470 gatunków pszczół, jednak najbardziej znaną jest pszczoła miodna. Dzięki temu, że jest ich tak wiele i są różnorodne, mogą zapylać wiele różnych gatunków roślin i kwiatów i pracować w różnych warunkach. Wszystkie pszczoły i ich larwy żywią się pyłkiem kwiatowym i nektarem. Jednocześnie przenoszą pyłek, umożliwiając tym samym zapłodnienie (zapylenie) roślin i powstanie owocu. Pszczoły zapewniają ludziom i zwierzętom 1/3 żywności. Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach również pochodzą z zapylania.
Co warto wiedzieć o pszczołach
- Podział pracy pomiędzy pszczołami
Pszczoły miodne dzielą się pracą między sobą ze względu na swój wiek. Najmłodsze pszczółki (1- 2 dniowe) zajmują się czyszczeniem plastrów, w których się urodziły oraz dbają, by reszta potomstwa miała ciepło. Karmienie starszych larw przypada 3-5 dniowym pracownicom a młodszych larw 6-11 dniowym pszczołom. Za produkcję wosku, budowę plastrów, przynoszenie pożywienia i przygotowanie innym obowiązków zabierają się 13-17 dniowe mieszkanki. 18-21 dniowe pilnują wejście do ula natomiast te 22 dniowe aż do śmierci, a żyją około 45 dni zbierają pył, nektar, wodę i wszystko, co potrzebne pszczelej rodzinie.
2. Inteligencja i instynkt pszczoły
Porozumiewają się za pomocą specyficznego tańca, aby przekazywać sobie informację na temat źródła pożywienia, nowego domu i innych potrzebnych materiałów. Przeprowadzono badanie, w którym umieszczono jedzenie za górą, pszczoły przekazywały informację, że znajduje się ono za górą, pokazując nawet kąt, jakiego należy użyć, aby dotrzeć do jedzenia. W trakcie tańca są w stanie uwzględnić okrągły kształt ziemi i znając potrzebne kąty, informują się, jak daleko w danym kierunku muszą lecieć.
3. Temperatura pszczoły
Pszczoły są zimnokrwiste, jednak w przeciwieństwie do innych zimnokrwistych, są w stanie wygenerować ciepło poprzez wibracje własnego ciała. Ciało latającej pszczoły ma temperaturę ok. 55 stopni C. Pszczoła utrzymuje temperaturę ciała w granicy 36 stopni C.
4. Jak powstaje miód?
Miód powstaje z nektaru i enzymów ze śliny pszczoły. Aby mógł powstać kilogram miodu, jedna pszczoła musi odwiedzić 14 milionów kwiatków i zebrać 3 kg nektaru. Nektar przechowują w sześciokątnych plastrach z wosku i pracują nad obniżeniem wilgoci do ok 18%, następnie zabezpieczają go woskową powłoczką.
5. Pszczoły rozpoznają umierającą królową
Są w stanie ocenić kiedy królowa umrze. Dzieje się tak, ponieważ przestają czuć jej feromony. Gdy królowa umrze przedwcześnie, pszczoły robią wszystko by powstała nowa z istniejących larw które mają poniżej 3 dni.
6. Ile żyje pszczoła?
Królowa może przeżyć nawet 5 lat. Pszczoły robotnicze żyją tylko 40 dni.
7. Zmiana królowej zmieni zachowania i osobowość kolonii pszczół.
Osoby zajmujące się hodowlą pszczół wykorzystują tę informację, aby kontrolować ich zachowania takie jak agresywność czy nadmierna rojliwość.
Wymieranie pszczół
Badania wykazały, że pestycydy są silnie powiązane z zespołem zaburzeń kolonii pszczelich i są obecnie uważane za główną przyczynę wymierania pszczół. Pasożyty to drugi w kolejności najważniejszy powód wymierania pszczół.
Bardzo ciekawe informacje. Dziękuję i pozdrawiam, Alicja Turek