Początkowo kwiaty na stołach spełniały magiczną rolę. Starożytni Rzymianie wierzyli, że pewne kwiaty zapobiegają upiciu się. Na swoich ucztach układali całe stosy kwiatów przed gośćmi ze skłonnością do upijania się. Szczególną właściwość przypisywało się różą, które układano na stołach lub tworzono się z nich girlandy zawieszane następnie na szyjach gości. Ważnych gości honorowano najbardziej wonnymi kwiatami. Z czasem ta tradycja zanikała a na stołach stawiano czarki z kwiatami.
Dekoracja stołu za pomocą kwiatowych kompozycji
Dekoracja stołu powinna stwarzać nastrój intymności, powinna harmonizować i obrusem i zastawą. Kwiaty nie mogą być wysokie aby nie zasłaniały współbiesiadników ew. powinny być na tyle wysokie aby znajdowały się ponad głowami siedzących. Kwiaty na stole nie powinny rozsiewać intensywnej woni a tym bardziej nie mogą to być kwiaty o różnych intensywnych zapachach. Silna woń kwiatów w połączeniu z zapachem potraw może wywołać brak apetytu, a nawet ból głowy. Rodzaj dekoracji jest uzależniony od rodzaju uroczystości jaka będzie przy nim świętowana. Stoły bankietowe, jubileuszowe, obiadowe, uroczystości dziecięce czy szwedzkie bufety, wymagają różnej i specyficznej aranżacji. Dekoracja stołu w dużej mierze zależy od wielkości stołu oraz ilości osób zasiadających przy nim.
Na stole przygotowanym dla 2-8 osób ustawiamy jedną kompozycję kwiatową bądź dla każdego miejsca jedną osobną. Stół bankietowy dla kilkunastu osób będzie już wymagał nieco innej dekoracji. Wzdłuż środka stołu można ustawić szereg powtarzających się, jednakowej wielkości kompozycji kwiatowych lub w centrum ustawić jedną większą, tak zwaną wylewającą się, z coraz to mniejszymi, odchodzącymi do końca stołu lub umieścić kilka kompozycji kwiatowych na podwyższeniu oraz klika małych obok i na przemian. Takie wysokie kompozycje kwiatowe dobrze jest tworzyć wykorzystując kulę mokrą, która nada od razu kształt kompozycji, utrzyma w stabilnej formie oraz zapewni dostęp wody do kwiatów. Na okrągłych stołach kwiaty mogą być ustawione promieniście od środka to każdego nakryci a z osobna. Mogą jak wianuszek leżeć na środku lub tworzyć okrąg na poziomie nakryć.
W małym pomieszczenie gdzie jeden bok stolika przylega do ściany, najefektowniej będzie umieścić kompozycje przy tej właśnie ścianie. Dzięki temu reszta stołu zostanie do naszej dyspozycji a osoby przy nim zasiadające nie będą odczuwały dyskomfortu z powodu zasłaniających towarzysza kwiatów. W tym przypadku odpowiednia będzie kompozycja na miarę szerokości stołu lub wypiętrzona trójkątnie do góry, jednostronnie płaska od strony stołu.
Stoły-bufety lepiej udekorować na dwóch końcach, niż jedna dekoracją w centralnej części, która zajmuje więcej miejsca. W każdym przypadku należy pamiętać aby tworzyć kompozycje odpowiednio wysoko, tak żeby nie uniemożliwiały dostępu do potraw. W zależności od okoliczności i rozmiarów stołu możemy udekorować go ukośnie, podkreślając w ten sposób funkcje dwóch rozdzielonych części, przeznaczając jedną na szkło naczynia, sztućce itp. a drugą na potrawy. Na szwedzkich bukietach dekoracje mogą być wysokie, nawet do jednego metra tak aby rośliny były uniesione wysoko nad potrawy. Mogą to być kompozycje zamontowane na statywach bądź naczyniach o wysokich, smukłych kształtach w stylu spływającym – kaskadowym. Na dużych stołach najefektywniejsze będzie rozmieszczenie kompozycji w rożnych wysokościach, tak żeby te wyższy spływały na te umieszczone poniżej- kaskadowo.
Stół okrągły narzuca nam dekorowanie go w samym środku. Większą możliwość pozostawiają stoły kwadratowe a największą prostokątne i owalne. Ciekawą kompozycją stołu jest wykorzystanie małych miseczek bądź nawet lampek np. od wina i umieszczenie w nich pojedynczych kwiatów unoszących się na wodzie. Na okazje szczególnie uroczyste można układać zieleń cięta i kwiaty tak aby było ich najwięcej przy osobie która w tym dniu ma być najważniejsza przy stole. Dekoracja stołu za pomocą kwiatowych kompozycji może zostać zrealizowana na taką okazję również poprzez ułożenie girlandy wzdłuż stołu. Kwiaty zachowają dłużej swoją świeżość jeżeli do jej wykonanie użyjesz gąbki mokrej girlandy lub postawisz na bieżnik na stół z użyciem porty . Uroczyście prezentuje się również kompozycja na środku stołu wykonana z jednorodnych kwiatów a przy każdym nakryciu umieszczony jest mały korsarz z 1-2 kwiatów takich jak w kompozycji.
Dekorowanie stołu jadalnego powinno opierać się na wyborze jasnych barw kwiatów, ponieważ nie zmieniają one swojej barwy w zależności od światła w pomieszczeniu. Bardzo modne jest także dekorowanie stołów za pomocą przeważającej zieleni w postaci liści i gałęzi. Ze względu na barwność potraw lepiej dobierać kwiaty o jednakowych lub zbliżonych barwach. Na jasnych i pastelowych okryciach stołu, dobrze prezentują się kwiaty o nasyconych, jaskrawych kolorach. Natomiast na obrusach wielobarwnych bukiet powinien składać się z kwiatów w spokojnej tonacji, harmonizujący z jedną z barw nakrycia. Ważne jest także aby waza synchronizowała z zastawą stołu i obrusem.
Specyficzny koloryt nadadzą każdej uroczystości i każdemu stołowi umieszczone na nim świece. Zapalamy je z reguły wieczorem lub na święta. Parzcież choćby jena zapalona świeca dodana w kompozycje roślinna doda blasku, wywoła podniosły i ciepły nastrój, upiększy wnętrze, uczyni pomieszczenie przytulniejszym.
Źródło zdjęć: Pinterest
Bardzo podobają mi się te dekoracje stołu z różami <3
uczta dla oczu na tym stole, przepięknie udekorowane
Bardzo inspiracyjny wpis, szukałam akuratnie pomysłu na dekoracje weselnego stołu dla znajomej i Twój wpis spadł mi z nieba.
Super! Bardzo pięknie.