10 najpopularniejszych kwiatów i roślin kwiatowych w Japonii

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Japonia jest domem dla ogromnej ,różnorodnej ilości roślin kwiatowych, a jedną z atrakcji odwiedzenia tej zielonej ziemi jest doświadczanie różnorodnej flory.

Niektóre kwiaty i rośliny  definiują sezony w Japonii. W zależności od tego, o której porze roku odwiedzasz, napotykasz te rośliny , czy to w parkach, ogrodach czy na tradycyjnym japońskim festiwalu.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Kwiat śliwy

Kwiaty śliwkowe pojawiają się późną zimą w Japonii i są znakiem, że zima się kończy i wiosna jest w drodze. Drzewo śliwkowe zostało wprowadzone do Japonii z Chin i dziś istnieje wiele odmian śliwkowego kwiatu w Japonii i w wielu różnych kolorach.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Kamelia

Kamelia jest powszechna w Japonii, szczególnie w formie żywopłotu przy chodnikach i budynkach mieszkalnych. Kamelia jest wiecznie zieloną, błyszczącą  jasnymi, czerwonymi, połyskującymi kwiatami, które szybko się kończą. Herbata, którą wszyscy znamy i kochamy to botanicznie odmiana kamelii (Camellia sinensis)  Wyspa Izu-Oshima jest największym japońskim ogrodem kamelii.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Kwiat Wiśni

Jest kwiatem najbardziej związanym z Japonią i jego kulturą. W okresie sezonu wiśni, zazwyczaj około kwietnia (choć później na północy Japonii) ludzie idą do parków publicznych, świątyń i sanktuariów w celu oglądania kwiatów  wiśni – działalności, która często obejmuje pikniki.. Krótki rozkwit różowych liści przed upadkiem na ziemię stanowi skończoną naturę istnienia i był i jest nawracającym tematem literatury i wrażliwości narodu japońskiego. Motyw sakury można zobaczyć także w wielu japońskich rzemiosłach i towarach na sprzedaż.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Azalii

Kwiaty azalii, które kwitną po wiśni i, tak jak kamelia, często znajdują się w żywopłotach wzdłuż chodników i w prywatnych domach. Sezon, w którym kwitną , jest jednym z najlepszych czasów aby odwiedzić Japonię – przed deszczami i upalnym latem. Istnieje ponad 300 odmian azalii w Japonii. Sanktuarium Nezu w Tokio jest szczególnie znane ze wspaniałych azalii.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

 

Irys

Piękna purpurowa lub rzadziej biała tęczówka zwykle kwitnie w maju w Japonii. Japońska tęczówka rośnie w wilgotnych, mokrych warunkach i można je znaleźć w pobliżu stawów i małych jezior w japońskich świątyniach i sanktuariach. Sanktuarium Ota w pobliżu Sanktuarium Kamigamo w Kioto posiada wspaniałą łąkę pełną purpurowych irysów, prawdziwie cudowny widok w pełnym rozkwicie.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Wisteria

Wisteria jest endemiczna w Japonii i rośnie w gęstych winorośli często wspieranych na kratach w japońskich parkach i ogrodach. Park kwiatowy Ashikaga w prowincji Tochigi . Pojawia się w wielu popularnych nazwach rodzinnych, kwiat wisteria występuje w wielu rodzinnych grzebieniach i fuji-musume lub „Wisteria Daughter”, jest tematem japońskiego malarstwa i dramatu.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Hortensja

Kwitnie w okresie deszczowym w Japonii, w czerwcu i lipcu. Wiele świątyń i ogrodów  jest dobrze znanych z tych kwiatów . Hortensja pochodzi z Azji Południowej i Azji Wschodniej (Chiny, Korea, Japonia, Himalaje i Indonezja) oraz Ameryka Północna i Południowa. Istnieje ponad 70 gatunków na całym świecie. Liście hortensji są ogólnie toksyczne w przypadku spożycia, ale górna hortensja ma naturalny środek słodzący, używany do produkcji tego, co nazywa się herbatą amacha.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Lilie wodne i lotos

Lilie wodne i pokrewne lotosy rozkwitają w gorących i wilgotnych miejscach w Japonii. Kwiat lotosu jest związany z buddyzmem i świątyniami buddyjskimi. Lotosy można często oglądać w stawach świątynnych. Staw ryb Shinobazu Lotus, na zachodnim skraju parku Ueno w Tokio, jest dużym stawem pełnym lotosów, który po raz pierwszy zasadzono tu na początku XVII wieku . Powyższy obraz pochodzi z świątyni Hokongo-in w Kioto.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Chryzantema

Chryzantema jest nieoficjalnym „kwiatem narodowym” Japonii pochodzącym z pieczęci Chrysanthemum z rodziny cesarskiej. Początkowo z Chin, kwitną  jesienią i można je zobaczyć na wystawach kwiatowych w całym kraju, ponieważ hodowcy konkurują, aby uzyskać idealny rozkwit. Najwyższy Zakon Chrysanthemum jest największym zaszczytem Japonii, nadanym przez cesarza. Stylizowany motyw chryzantema pojawia się na japońskim paszporcie.

najpopularniejsze kwiaty w Japonii

Kosmos

Pochodzi z Ameryk i rozprzestrzenia się w całej Japonii . Kosmos pojawia się jesienią z pięknymi różowymi, fioletowymi i białymi kwiatami. Kosmos można znaleźć na łąkach, brzegach rzecznych, a coraz częściej w parkach i ogrodach.

 

2 Replies to “10 najpopularniejszych kwiatów i roślin kwiatowych w Japonii”

  1. Świetny wpis! Sporo się dowiedziałem, a do tego nacieszyłem oko, bo zdjęcia są super 🙂

  2. U nas w ogrodach też można spotkać podane rośliny. Szkoda, że w wersji mniej okazałej…

Dodaj komentarz