Historia pogrzebów jest tak długa, jak dzieje ludzkości. Miejsce pochówku było oddalone zazwyczaj z dala od mieszkalnych terenów. Z czasem zaczęto tworzyć cmentarze, na których chowano zmarłych. Sposób chowania oraz sama ceremonia różniły się w zależności od kultury danego kraju. W Europie przed naszą erą stosowano pochówek ciałopalny (obrządek pogrzebowy po spaleniu ciała zmarłego). Zmarłym towarzyszyły kwiaty, które były obecne podczas ceremonii od tysięcy lat. Florystyka pogrzebowa towarzyszy od lat. Pierwsze wieńce pogrzebowe powstały prawdopodobnie ponad 4 tysiące lat wstecz.
Podczas trwania kilkudniowego czuwania w Rzymie, zmarłemu towarzyszyły zapachy sosny i cyprysu. Uroczystość była bardzo rozbudowana i kosztowna. Później dbano o grób, sprzątano go i obsypywano kwiatami i wieńcami. Rzymianie przywiązywali dużą uwagę do kwiatów. Wierzyli, że są symbolem wieczności, miłości i pamięci. Kwiatowe dekoracje służyły okazaniu czci zmarłym, wyrażeniu żalu z powodu ich odejścia.
Jakie kwiaty na grób?
O wyborze kwiatów na grób czy na pogrzeb decyduje wiele czynników takich jak relacja, jaką się darzyło zmarłego, możliwości finansowe czy nasze własne preferencje. Podczas zamawiania kompozycji nagrobnej bardzo ważne są szczegółowe i precyzyjne ustalenia, aby florysta mógł wykonać dokładnie taką pracę, jaką się od niego oczekuje, zwłaszcza, że tego typu wyroby florystyczne nie należą do najtańszych. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla tego rodzaju wiązanek i kompozycji jest wykonywanie ich na gąbce florystycznej. Dzięki umieszczeniu kwiatów żywych w jej nasączonej strukturze, mają ciągły dostęp do wody i dłużej zachowują świeżość.
Rodzaje florystyki pogrzebowej
Florystyka funeralna dzieli się na dwie grupy wyrobów. Pierwsza z nich to florystyka pogrzebowa i związana jest bezpośrednio z pochówkiem zmarłego. Drugi rodzaj florystyki funeralnej to florystyka nagrobna.
Do florystyki pogrzebowej zaliczamy najczęstsze wyroby takie jak:
- wiązanki pogrzebowe
- wieńce pogrzebowe
- krzyże
- girlandy
- serca
- bukiety kondolencyjne
- kompozycje na grób
- dekoracje urny
- dekoracje kościoła związane z pogrzebem
Wieniec pogrzebowy i wiązanka pogrzebowa
Najczęściej spotykane na pogrzebach i grobach są właśnie te dwa rodzaje prac florystycznych. Wieńce wykorzystywane do uroczystości pogrzebowych i państwowych. W Polsce zazwyczaj robiony jest na podstawie z gałęzi drzew oraz krzewów iglastych. W Stanach Zjednoczonych przeważają kwiaty w dużych ilościach i najczęściej liście palmy, które spełniają funkcję tła. Wieniec narodził się od girlandy – wyrobu bukieciarskiego, najstarszego ze znanych form dekoracji z kwiatów i zieleni. Od czasów starożytnych czci się zmarłych wyrobami z girlandy, również zamkniętymi w formie wieńca.
Techniki przydatne przy tworzeniu wieńca to:
- wicie
- szpilenie
- klejenie
- owijanie
- nadziewanie, nawlekanie
Wykonywanie wieńca dzieli się na dwa etapy. Najpierw przygotowuje się podstawę narzucającą kształt wieńca np. prasowana słoma, wiklina, metalowa konstrukcja, gąbka florystyczna do wieńców pogrzebowych. Następnie na konstrukcji umieszcza się materiał roślinny, najczęściej z gałęzi stroiszu. Ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję otworu do szerokości podkładu.
Wiązanki pogrzebowe różnią się na pewno niższą ceną od wieńca i są lżejsze. W Polsce robiło się je głównie ze stroiszu. Wiązanka ma na ogół kształt trójkąta lub wrzeciona. Najłatwiejszym sposobem na wykonanie wiązanki pogrzebowej jest wykorzystanie floretu mokrego, do którego wbijane są pędy, liście, kwiaty i łodygi. Warto zabezpieczyć materiały przed wypadaniem, używając w tym celi kleju florystycznego oraz drutu florystycznego, który zawija się z drugiej strony floretu. Do wiązanek pogrzebowych warto wykorzystać dodatki pogrzebowe takie jak taśmy i wstążki z napisem lub bez.
Zobacz również: jakie kwiaty najlepiej nadadzą się na grób.
[…] są wieńce pogrzebowe i wiązanki pogrzebowe, o których wspominaliśmy w pierwszej części florystyki funeralnej, do której zachęcam. Innym godnym sposobem czczenie zmarłych są dekoracje z poduszki, krzyża […]
Piękne kompozycje, z klasą i odpowiednie na tę smutną ceremonię. Bardzo ładnie dobrane kwiaty i ogólny wygląd wieńców.
Niezależnie od tego, jak bliska była nam osoba, warto zainwestować w piękny wieniec. Cieszę się, że w artykule zwrócono uwagę na to, aby otwarcie mówić florystce lub floryście, jakich oczekujemy kwiatów i jak wyobrażamy sobie kompozycję kwiatową, aby potem nie było rozczarowania.
W pełni zgadzam się, że kwiaty powinny być dostosowane do pokrewieństwa. Kiedy umarła moja babcia, w doborze wiązanki pomógł mi zakład pogrzebowy, który organizował ceremonię. Poległam na ich doświadczeniu i absolutnie nie żałuję.
Zakład pogrzebowy Lete pomógł mi w doborze kwiatów dla mojej zmarłej żony. Gdyby nie ich fachowa pomoc, pewnie przez długi czas miałbym problem z doborem odpowiednich kwiatów. Nie dość, że to tak ciężkie chwile, to nie miałem jeszcze kompletnie do tego głowy. Dobrze, że polegałem na ich doświadczeniu – nie pożałowałem.