Podstawowymi i najbardziej rozpoznawanymi w dziedzinie florystyki funeralnej są wieńce pogrzebowe i wiązanki pogrzebowe, o których wspominaliśmy w pierwszej części florystyki funeralnej, do której zachęcam. Innym godnym sposobem czczenie zmarłych są dekoracje z poduszki, krzyża czy serca, m.in. ze względu na symboliczne kształty. Można je przygotować, wykorzystując mech, wrzos, jarzębinę, żywe kwiaty, liście, tuje i wiele innych.
Dekoracje na cmentarz
Poduszka wykorzystywana dawniej przez Egipcjan, układana pod głową zmarłego, symbolizowała wieczny sen. Serce z kwiatów to symbol miłości, natomiast krzyż to znak chrześcijańskiej wiary. W sprzedaży są dostępne podkłady z gąbki florystycznej w kształcie poduszek, serc i krzyży, które pokrywa się materiałem florystycznym (namoczone wcześniej w wodzie, aby zapewnić roślinom stały dostęp do wody). Gotowe podkłady można dowolnie aranżować lub wykonać tzw. tło z jednolitego materiału, najczęściej zielonego.
Dekoracja urny
Coraz częstszą dekoracją jest dekoracja urny. Ze względu na jej niewielkie rozmiary przeważają tu niewielkie kompozycje. Zazwyczaj wieniec lub coś podobnego do girlandy. Można wykonać również dekoracje samego wieczka, przyczepić ją do ściany urny lub położyć na niewielkim „dywanie” z kwiatów. Urnę zdobi się dwiema kompozycjami: większą z tyłu (spełnia funkcję tła) a od przodu mniejszą – z tych samych kwiatów. Bardzo ładnie wygląda również urna wstawiona w światło dopasowanego kolorystycznie wieńca.
Dekoracja trumny
Jednym ze sposobów na dekoracje trumny, jest wykonanie jej za pomocą gąbki florystycznej, którą nazywamy floretem. Dzięki niemu kwiaty nie więdną i nie trzeba nawijać ich na druty, aby uzyskać efekt „pająka”. Dawniej najczęściej zamawianą ozdobą trumny była wiązanka z kwiatów i liści na drutach, wygiętych w ten sposób, żeby spływały po bokach trumny. Wybierając floret, można stworzyć dekorację o takim samym efekcie, wykorzystując do tego rośliny o pokroju zwisającym np. bluszcz czy szparagi. Jeśli jest taka konieczność, można nawinąć kwiaty na druty i wygiąć je w dół. Taką dekorację umieszcza się na środku trumny lub koło tabliczki z nazwiskiem zmarłego. Czasami całe wieko trumny stanowi jeden wielki ogród. Wykonuję się go za pomocą dopasowanego, dużego naczynia wypełnionego gąbką florystyczną. Dekoracja, choć bardzo ciężka to niezwykle efektowna.
Bukiet na grób
Takie bukiety są aranżacją jednostronną, płaską od strony podłoża, dzięki czemu stabilnie leży na płycie grobu. Są one znacznie lżejsze od kompozycji wykonanych w gąbce florystycznej, jednak niestety mniej trwałe. Podczas wyboru kwiatów do tego typu dekoracji trzeba skupić się na takich roślinach i pędach kwiatowych, które są bardziej odporne na czasowy brak wody. Warto też zadbać o ich dobre nawodnienie przed wykorzystaniem. Ważne są odpowiednio dobrane liście takie jak: liście kordyliny o zielonym lub bordowym kolorze albo aspidistry. Do wykończenia bukietu na grób wykorzystuje się wstążki atłasowe, tiul, szyfon w kolorze pasującym do kolorystyki kwiatów.
Zainspirowałam się do działania, często brakuje mi pomysłu na dekoracje grobów, a mamy kilka którymi się opiekuje.
Poproszę więcej informacji jak zrobić kompozycję na grób.