Jak dbać o kwiaty w upalne dni

Jak dbać o kwiaty w upał

Chociaż większość kwiatów będzie się rozwijać w gorące, słoneczne dni, są takie momenty, kiedy naprawdę upalne dni mogą zostawiać rośliny trochę zmęczone. Nasz przewodnik pomoże Ci zachować zdrowie roślin w okresie letnim.

Wybieraj rośliny

Wszelkie kwiaty lub rośliny pochodzące z gorących klimatów będą czuły się dobrze w ogrodzie. Wypróbuj rosnące nagietki, lilie lub słoneczniki. Wszystko rośnie dobrze w bezpośrednim świetle słonecznym. Jeśli mieszkasz w szczególnie suchym klimacie, gdzie nie spada deszcz, rośliny, takie jak aloes i różne kaktusy, nie potrzebują podlewania – wystarczy niewielka ilość opadów. Jeśli chcesz zbudować kaktusowy ogród, możesz umieścić rośliny w doniczce, później doniczkę w ziemi, a następnie wyciągnij je, gdy przychodzi zima i trzymaj je w zamkniętym ciepłym pomieszczeniu aż do wiosny. Śródziemnomorskie rośliny, takie jak lawenda, mają dużą odporność na susze. Spróbuj wypełnić kwietniki trawami i ziołami, ponieważ są one bardzo tolerancyjnie na ciepło.

Jak dbać o kwiaty w upał

Szklarnia

Otwieraj drzwi i otwory wentylacyjne, aby mogło cyrkulować powietrze; To pomoże utrzymać cieplarnię cieplną. Upewnij się, że kompost nie wysycha.

Wczesnym latem połóż siatki ochronne, aby chronić rośliny przed bezpośrednim światłem słonecznym. Staraj się unikać podlewania roślin w środku dnia, ponieważ może to spalić ich liście. Zamiast tego, spróbuj podlewać rano lub wczesnym wieczorem. Użyj ręcznego rozpylacza. Zimna woda może zaszokować korzenie roślin. Choroby rozwijają się w gorących i wilgotnych warunkach, więc zanotuj, które z waszych roślin są na takie choroby podatne. Traktuj je odpowiednimi sprayami. Jeśli nie jesteś pewien, odwiedź lokalne centrum ogrodnictwa, tam dowiesz się wszystkiego na temat swoich roślin.

 

Jak dbać o kwiaty w upał

Okopcuj rośliny

Używanie dobrej ściółki – takiej jak kora, pleśń liściowa czy dobrze obgryzane odchody – mogą pomóc utrzymać rośliny w stanie wilgotnym i dać im wiele użytecznych składników odżywczych. Okopcowywanie zachowuje korzenie twoich roślin i zapewni, że latem nie wyschną zbyt szybko.Przed rozpoczęciem należy upewnić się, że gleba jest wilgotna i nie zawiera chwastów, a następnie rozsiewając 5 cm warstwę wybranej ściółki wokół roślin i wygładź ją łopatą lub kielnią.Kora jest w różnych gatunkach – od kory ozdobnej po drobniejsze, które szybko gniją. Dobrze gniotowane odchody są dostępne w stajniach i centrach ogrodowych i są idealne na ogród owocowy lub warzywny.

Jak dbać o kwiaty w upał

Podlewanie

To ważne, aby utrzymać roślin w zdrowiu. Jeśli zwykle podlewa się raz w tygodniu, to dwa lub trzy razy w tygodniu podczas bardzo gorących, suchych okresów. Rano obrzuć rośliny mgłą, ciepłą wodą z rozpylacza, zwłaszcza te, które rodzą się w klimacie wilgotnym. Rośliny doniczkowe na świeżym powietrzu muszą być podlewane codziennie i jeśli rosną w bezpośrednim świetle słonecznym, spróbuj przenieść je do bardziej zacienionego obszaru. Woda deszczowa jest znacznie lepsza dla roślin niż wody z kranu. Jeśli możesz zebrać wodę deszczową, użyj jej do podlewania roślin. Sprawdź, jak głęboko wlewa się woda, starannie wykopując niewielką część gleby. Trzeba się upewnić, że woda dociera głęboko do korzeni roślin, a nie tylko górnych warstw gleby. Czasami jest to tylko kwestia prób i błędów z roślinami, ale wkrótce zaczniesz wiedzieć, czy potrzebują trochę wody, gdy zrobi się cieplej, tylko przez to, jak wyglądają.

Jak dbać o kwiaty w upał

Kwiaty cięte

Kwiaty mają własną metodę samozapłonu – cienki koniec łodygi zapieczętuje, jeśli jest przez dłuższy czas poza wodą. Pozwala to uniknąć dalszej utraty wilgoci, ale również zatrzymuje świeżą wodę. Z tego powodu najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swoich kwiatów, jest ponowne odcięcie łodyg, kiedy weźmiesz je do domu. Wtedy potrzebujesz czysty wazon, świeżej wody. Kwiaty są jak ludzie, potrzebują żywności i wody, aby przetrwać! Oberwij liście, które znajdą się pod linią wody. To z dwóch powodów – jedna, liście zaczną gnić, które z kolei zanieczyszczą wodę. Kwiaty potrzebują wody słodkiej, aby przetrwać. Po drugie, liście będą zabierać cenne składniki odżywcze, które potrzebne są dla naszej roślinki.

Jak dbać o kwiaty w upał

2 Replies to “Jak dbać o kwiaty w upalne dni”

  1. W wielu tematach się z Tobą bym zgodził, tak sądzę, po przeczytaniu. Mam nadzieję, że nie przestaniesz nagle pisać jak to robi większość. Czekam na więcej happyman.pl

  2. W kwestii podlewania roślin warto tutaj pomyśleć o zainstalowaniu systemu nawadniania. Jest to idealne a co ważne bardzo przydatne urządzenie, które bez naszej ingerencji sam będzie decydował kiedy podawać wodę danym roślinom 😉

Dodaj komentarz